Çin ve Almanya çok taraflılığı beraber savunacak

2018-11-13 10:43:36

(Xinhua)

Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi Siyasi Bürosu Üyesi ve Dış İlişkiler Çalışma Komitesi Genel İşler Ofisi Başkanı Yang Jiechi ile Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas Beijing'de dün bir araya geldi.

Yang Jiechi görüşmede, iki ülke liderlerinin stratejik liderliğinde ikili ilişkilerde büyük gelişmeler kaydedildiğini, üst düzey temasların yoğunlaştığını, karşılıklı güvenin arttığını ve işbirliğinin geniş ufuklara sahip olduğunu belirtti.

Yang Jiechi, ikili ilişkilerin sürekli olarak sağlıklı gelişmesinin iki ülkenin temel çıkarlarına uygun olduğu gibi, iki ülke halklarının ortak arzusunu gösterdiğini ifade etti.

Yang Jiechi görüşmede ayrıca, Çin'in Almanya ile beraber her alanı kapsayan işbirliğini derinleştirmek, uluslararası ve bölgesel işlerde temas ve eşgüdümünü pekiştirmek, dışa açık dünya ekonomisini ortaklaşa hızlandırmak, çok taraflılık ve dünya barışı ve istikrarının korunması için aktif katkı yapmak istediğini belirtti.

Heiko Maas görüşmede, Çin'in küresel konularda gittikçe önemli rol oynadığına işaret ederek, ikili işbirliğinin pekiştirilmesinin stratejik önem taşıdığını belirtti. Maas ayrıca, ticari korumacılığa karşı çıkan Almanya'nın Çin ile beraber tüm olanaklarla çok taraflılığı korumayı arzuladığını dile getirdi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor