Çin-Singapur başbakanlarından işbirliğini geliştirme sözü

2018-11-13 10:27:04

Çin-Singapur başbakanlarından işbirliğini geliştirme sözü

Çin Başbakanı Li Keqiang dün Singapur Başbakanı Lee Hsien loong'la bir araya geldi.

Li Keqiang, Çin'in iyi dostu, yakın komşusu ve önemli bir işbirliği ortağı olan Singapur'un Çin'de reform ve dışa açılma sürecine derinlemesine katıldığını hatırlattı.

Li, Çin'in Singapur'la iletişimi güçlendirerek karşılıklı yarara dayalı işbirliğini derinleştireceğini, Çin-Singapur ilişkilerini yeni aşamaya taşımaya hazır olduğunu kaydetti.

Çin ve Singapur'un geniş işbirliği potansiyeline sahip olduğuna işaret eden Li, bu ziyaret sırasında iki tarafın bazı işbirliği anlaşmaları imzaladıklarını belirtti.

Li, Çin'in Singapur'la inovasyon işbirliğini etkinleştirerek finans, bilim, teknoloji ve işletme gibi alanlardaki kalifiye elemanlar yetiştirileceğini vurguladı.

Guangzhou Knowledge-Base City'in ulusal düzeyindeki ikili işbirliği projesi haline geldiğine işaret eden Li, akıllı şehirler ve yapay zeka gibi alanlarda da işbirliği yapacaklarını söyledi.

Çin-Singapur Serbest Ticaret Anlaşması'nın güncellenmesine ilişkin görüşmelerin tamamlandığını hatırlatan Li, ticaret ve yatırım seviyesinin daha da yükseltilmesi arzusunu dile getirdi.

Li, ayrıca Çin'in Doğu Asya ekonomik bütünleşme sürecini ve ASEAN'ın bölgesel işbirliğindeki çekirdek konumunu desteklediğini vurguladı.

Li, ASEAN dönem başkanlığını üstlenen Singapur'un gösterdiği çabaları takdirle değerlendiren Çin'in ASEAN dahilinde geniş kapsamlı işbirliğini güçlendirmeye hazır olduğunu kaydetti.

“Bölgesel kapsamlı ekonomik ortaklık ilişkiler anlaşması”yla (RCEP) müzakerenin bir an önce sona erdirilmesi gerektiğini savunan Li, bunun serbest ticaret sistemi ve ekonominin küreselleşmesi için büyük anlam taşıdığını kaydetti. Li, Çin'in bölgedeki ülkelerle birlikte Güney Çin Denizi Davranış Kuralları (COC) müzakeresini hızlandırarak Güney Çin Denizi'nde barış ve istikrarı ortaklaşa koruyacağını sözlerine ekledi.

Lee Hsien Loong, iki tarafın ticaret, yatırım, bilim, teknoloji, eğitim ve kültür dahil çeşitli alanlardaki somut işbirliğinde yeni kazanımlar elde edildiğini, karşılıklı yarar ve ortak kazanç gerçekleştirildiğini kaydetti.

Lee, Singapur-Çin Ticaret Anlaşması'nın güncelleştirilmesinin iki ülkenin işletmeleri ve halklarına somut faydalar sağladığını, anlaşmanın ayrıca, iki ülkenin sanayi ve ticaret çevrelerine ticaret yatırımının artırılması yönünde güçlü sinyal verdiğini ifade etti.

Singapur Başbakanı Lee, Çin'le akıllı şehir inşası ve e-ticaret alanında işbirliğini geliştireceklerini belirterek, Güney Çin Denizi Davranış Kuralları müzakere sürecinin hızlanmasını istediklerine işaret etti. Lojistikte çift yönlü dolaşımı beklediklerini kaydeden Lee, Çin-ASEAN ilişkilerinin gelişmesi için çaba harcayacaklarını da ekledi.

İki başbakan, görüşmeden sonran serbest ticaret anlaşmansın güncellenmesi, bağlantı şebekesi, finans, bilim, teknoloji, çevre ve kültür gibi alanlarda ikili işbirliği anlaşmalarının imza törenine katıldı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor