Çin Cumhurbaşkanı Yardımcısı, MIT Başkanı ile görüştü

2018-11-12 20:19:19 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Yardımcısı Wang Qishan, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) Başkanı L. Rafael Reif ile başkent Beijing'de bugün bir araya geldi.

Wang, yaptığı açıklamada, iç içe geçmiş çıkarlara sahip Çin ile ABD arasındaki karşılıklı yarara dayalı işbirliğinin küresel refah ve istikrarı etkilediğini ifade etti.

İlişkilerde güvenin önemine vurgu yapan Wang, iki ülkenin birbirinin tarihini, kültürünü ve mevcut gelişmelerini kavrayışını derinleştirmesi gerektiğini söyledi.

Wang Qishan, “Bilimsel keşifler ve teknolojik ilerleme asla nihayet bulmaz. Doğa ve toplum bilgimizi daha derin ve geniş şekilde geliştirmenin yollarını bulmak için sürekli çaba harcamalıyız” diye konuştu.

Çin'in reform ve dışa açılma siyasetinin ABD ile bilim ve eğitim alanlarındaki temasları kolaylaştırdığına işaret eden Wang, MIT'nin bilim, teknoloji, eğitim ve beşeri bilimler alanlarındaki ikili işbirliğinin ilerletilmesine devam ederek Çin ile ABD arasında sağlıklı ve istikrarlı ilişkilerin korunmasına destek olmasını temenni ettiğini söyledi.

MIT Başkanı Reif ise görüşmede, Çin ile yürütülen işbirliğine büyük önem atfettiklerini dile getirdi. Reif, Çin ile ikili ilişkileri ve iki halk arasındaki dostluğu ilerletmek için temasları derinleştirmeye hazır olduklarını ifade etti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor