“Dışa açılma, işbirliği ve inovasyonla daha güzel yarınlar”

2018-11-12 15:04:57

“Dışa açılma, işbirliği ve inovasyonla daha güzel yarınlar”

Singapur'da bulunan Çin Başbakanı Li Keqiang'in kaleme aldığı, “Dışa açılmada işbirliği ve yenilikçi kalkınmayla daha güzel yarınlar” başlıklı makale bugün Singapur'un Lianhe Zaobao gazetesi başta olmak üzere ana akım medya organlarında yayımlandı.

Singapur'u ilk kez ziyaret eden Li Keqiang, ziyaretiyle iki ülke arasında her alanı kapsayan işbirliğinin yeni düzeye taşınması dileğini dile getirdi.

Li, Çin ve Singapur'un kalkınmasının iki taraf için de fırsat anlamına geldiğini, çünkü karşılıklı ziyaret ve ortak kazaca dayalı işbirliğiyle Çin ve Singapur dahil tüm ülkelerin ortak kalkınma gerçekleştirebileceklerini ve dünyanın daha güzel olacağını belirtti.

Dışa açılmanın Çin ve Singapur'da kalkınma başarılarına yol açtığına dikkat çeken Li Keqiang, bu ilkede ısrar edilmesi gerektiğini vurguladı.

Li'nin makalesinde şu satırlara yer verildi:

“Günümüzde ticari korumacılık ve tek taraflılığın boy göstererek beraberinde getirdiği sorunlara karşı, el birliğiyle Dünya Ticaret Örgütü'nün temsil ettiği çok taraflı ticaret sistemini koruma ve ticaret ile yatırımı kolaylaştırma mesajını vermeliyiz. Açıklığı destekleyip uygulamalı ve bu konuda ısrar etmeliyiz, açık dünya ekonomi sistemini tesis etmeliyiz.”

Hoşgörün, dışa açılmanın koşulu olduğunu söyleyen Çin Başbakanı Li, hoşgörü olmadan dışa açılma uzun sürmez dedi.

Li Keqiang, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hoşgörü, Çin ve Singapur'un ortak eylem prensibidir. İki ülke de barış içinde bir arada yaşamanın 5 ilkesi temelinde dış ilişkilerini yürütmektedir, ASEAN tarzı doğrultusunda bölgesel işbirliğine katkıda bulunmaktadır.”

Çin'in dışa açılma süreciyle Çin ile Singapur arasındaki işbirliğinin durmadan güçlendiğini ve ortak kazanç gerçekleştirildiğini kaydeden Li, Çin'in bu süreçte Singapur'un başarılı deneyimlerini örnek aldığını ve Singapur'un da bu sürece katılarak fayda sağladığını hatırlattı.

Çin son 5 yıldır Singapur'un en büyük ticaret ortağı, Singapur ise Çin'in en hızlı büyüyen yatırım kaynağı ülkesi ve ikinci büyük yatırım destinasyonudur.

Li makalesinde Çin'in dışa açılan kapısının kapanmayacağına, daha da açılacağına dikkat çekerek, Singapur'u Çin'in dışa açılmasından faydalanmaya devam etmeye davet etti.

Başbakan Li Keqiang, Çin'in Kuşak ve Yol inisiyatifi ile Singapur'un kalkınma stratejisinin iyi şekilde kenetlenmesi, iki ülke arasındaki pilot işbirliği projelerinin kaliteli şekilde yürütülmesi ve Singapur'un Çin'deki yatırımı artırması çağrısında bulundu.

İnovasyona vurgu yapan Li Keqiang, ortak kazanç için iki ülkenin inovasyon konusundaki işbirliğine hız vermeleri gerektiğini kaydetti.

Geçen 3 yılda Çin-ASEAN ilişkilerinin koordinatörü olan Singapur'un ikili işbirliği için oynadığı rolü takdirle değerlendiren Li Keqiang, ASEAN topluluğunun inşası ve örgütün bölgesel işbirliğinin merkezi konumunu desteklediğini ve ilgili taraflarla bölgesel kapsamlı ekonomik ortaklık ilişkisi anlaşmasının müzakere sürecini hızlandırmaya hazır olduğunu belirtti.

Li, ASEAN ülkeleriyle birlikte Güney Çin Denizi'nde barış ve istikrarı korumaya, ASEAN'la daha sıkı kader ortaklığı oluşturmaya, Doğu Asya'da barış ve refahı korumaya devam edeceklerini sözlerine ekledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor