Haber Analiz: CIIE'nin olumlu sinyallerinden bütün dünya faydalanacak

2018-11-11 19:45:08

Sheng Yuhong-CRI Haber Merkezi

İlk kez düzenlenen Çin Uluslararası İthalat Fuarı (CIIE) dün, Shanghai'de sona erdi. Altı gün süren fuara 172 ülke, bölge ve uluslararası örgüt ile 3 bin 600'den fazla işletme ve yurtdışından 400 bini aşkın alıcı katıldı. Fuar sırasında 57 milyar 830 milyon dolar tutarında sözleşme imzalandı. Bu, dünyanın ekonomik ve ticari tarihinde nadir elde edilebilecek bir sonuç.

CIIE'nin organizasyonuna ilişkin planı ilk kez Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping geçen sene düzenlenen Kuşak ve Yol Uluslararası İşbirliği Zirvesi Forumu'nda açıklamıştı. Xi, fuarı “Çin'in yeni tur yüksek seviyeli dışa açılmayı hızlandırmak için verdiği önemli bir karar ve piyasasını dünyaya açmak için aldığı büyük bir önlem” olarak değerlendiriyor.

CIIE'de kaydedilen sonuçlar, Xi'nin “ekonomik küreselleşmenin geri dönüşü olmayan tarihi bir akım olduğu” ve “dışa açılma ile işbirliğinin, uluslararası ekonomik ve ticari dinamizmi güçlendiren önemli bir itici güç niteliği taşıdığı” yönündeki yargılarını da doğrulamış oldu. Fuar, şu üç açıdan dünyaya uzun vadeli faydalar sağlayacak:

İlk olarak, CIIE dışa açılmayı hızlandırarak, ticaretin serbestleşmesine ve dünya ekonomisinin büyümesine destek veriyor. Küreselleşme karşıtı seslerin yükseldiği ve ticari korumacılığın oluştuğu bir zeminde, Uluslararası Para Fonu (IMF), bu seneye ve gelecek seneye ait küresel ekonomik büyüme beklentisini yüzde 3,9'dan yüzde 3,7'ye düşürdü. Bu durumdan büyük kaygı duyan pek çok ülke, serbest ticareti gerçekleştirecek yeni fırsatları dört gözle bekliyor.

Tam böyle kritik bir zamanda, ana teması “Yeni çağda geleceği paylaşma” olarak belirlenen CIIE'nin düzenlenmesi, dünya ülkelerinin taleplerine uyarak, dışa açılma ve işbirliği için yeni bir platform kurdu.

Bu fuar, geniş çapı, yüksek seviyeli sergi imkanı ve verimli sonuçları bakımından birçok ülkeye yeni fırsatlar getirdi.

İkinci olarak ise, mutabakata yoğunlaşılan fuar, bütün dünyanın, ciddi ekonomik ve ticari sorunlar karşısında aynı hedefe beraber ilerlemesini sağlıyor. Dünyadaki diğer ithalat fuarlarıyla kıyaslandığında CIIE'nin en büyük farkı, sadece sergilerin düzenlenmesi değil, aynı zamanda önemli küresel ekonomik ve ticari sorunların da ele alınıyor olması.

Fuar sırasında düzenlenen Hongqiao Uluslararası Ekonomik ve Ticari Forumu'nda, 130'dan fazla ülke ve bölgeden gelen 2 bini aşkın temsilci “dışa açılma”, “inovasyon” ve “yatırım” gibi ticari gelişmelerle sıkı derecede ilişkili üç konuyu ele aldılar.

Yine aynı günlerde düzenlenen Uluslararası Finans Medyası ve Düşünce Kuruluşları Forumu ile Küresel Fikri Mülkiyet Haklarını Koruma ve İnovasyonu Geliştirme Konferansı'nda ise, katılımcılar, dünya ekonomisinin sürdürülebilir gelişmesi konusunda öneriler ileri sürdüler. Böylece fuar, uluslararası toplumun fikir birliğine varabileceği önemli bir platforma dönüştü.

Üçüncü olarak da, CIIE'de ortaya koyulan “ortaklaşa istişare, ortaklaşa inşa ve paylaşma” düşüncesi, fuarı “insanlığın kader ortaklığını oluşturma” fikrinin canlı bir pratiği haline getirdi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor