CIIE, uluslararası toplumda geniş yankı uyandırdı

2018-11-11 19:42:59 CRI

Dün sona eren Çin Uluslararası İthalat Fuarı (CIIE), uluslararası toplumda büyük yankı uyandırdı.

ABD'li Kuhn Fonu Başkanı Robert L. Kuln, Çin'in, ilk kez düzenlenen CIIE ile, daha yüksek seviyeli dışa açılma düşüncesini ilerletme kararlılığını gösterdiğini vurguladı.

Çin'in dışa açılma adımlarının küresel ihracatçılara dev bir piyasa sağladığını kaydededen Kuln, Çin'in ticareti ilerletmeyi, yatırım özgürlüğü ve kolaylığı sağlamayı amaçlayan kaliteli politikalar uygulayarak, diğer ülkelerle işbirliği ve ortak kazancı gerçekleştirmeye çalışacağına inandığını dile getirdi.

Malezya Pasifik Araştırma Merkezi Başdanışmanı Oh Ei Sun ise, ticari korumacılık ve tek taraflılık eğilimlerinin yaşandığı günümüz dünyasında, Çin'in bu eşsiz uluslararası ithalat fuarına evsahipliği yapmasının, uluslararası toplum için iyi bir örnek olduğu gibi, serbest ticaretin küresel ekonomide ana akımı oluşturmasına da yarar sağladığını belirtti.

Pakistan İslamabad Stratejik Araştırma Enstitüsü'nden Sherbaz Hetland da, CIIE'nin başta Pakistan olmak üzere, gelişmekte olan ülkelerin küresel ekonomiyle kaynaşmasına fırsat sağladığına dikkat çekti.

Londra Finans Bölgesi Politika ve Kaynak Komitesi Başkanı Catherine McGuinness ise, serbest ticaretin dünya ekonomisinin ana damarını oluşturduğu ve küreselleşmenin dijital çağda hızla ilerlediği günümüzde, bütün ülkelerin uluslararası temas ve işbirliğinin getirdiği yararları dikkate almasının öneminin altını çizdi. McGuinness, ülkelerin kendi ekonomik politiklarında değişiklik yapması ve ortak kazancı gerçekleştirmek için çaba harcaması gerektiğini ifade etti.

  

    


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor