“Çok taraflılığa her zamankinden daha çok ihtiyaç var”

2018-11-10 15:02:22 CRI

Çin'in Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Ma Zhaoxu, dünyanın çok taraflılığa ve güçlü bir BM'ye her zamankinden daha çok ihtiyaç duyduğunu söyledi.

Ma Zhaoxu dün Güvenlik Konseyi'nde düzenlenen bir açık oturumda, günümüz dünyasında yeni gelişmeler ve reformlar yaşanırken, bir yandan da tek taraflılık ve korumacılık eğilimleri görüldüğünü, bu durumun da uluslararası düzene ve küresel yönetişim sistemine zarar verdiğine işaret etti.

Ma, dünyanın çok taraflılığa ve güçlü bir BM'ye her zamankinden daha çok ihtiyaç duyduğunun altını çizdi.

Çok taraflılık ile BM'nin rolünün güçlendirilmesinin uluslararası toplum tarafından varılan bir mutabakat olduğuna dikkat çeken Ma, dünya ülkelerinin BM tüzüğünün amaçlarına ve ilkelerine uyarak, işbirliğine dayalı ortak kazançta ısrar etmesinin önemine değindi.

Ma, ülkelerin, fikir ayrılıklarını diyalog yoluyla gidererek eşitlilik ilkesini kararlılıkla destekleyip çok taraflılığı hayata geçirmesi gerektiğini ifade etti.

Çinli temsilci konuşmasını şöyle sürdürdü:

“BM, çok taraflılığın bayrağı niteliğinde. Çin de, çok taraflılık ile BM'nin otoritesini ve rolünü daima destekliyor. Güvenlik Konseyi'nin, uluslararası kolektif güvenlik mekanizmasının merkezi olarak, uluslararası barış ve güvenliği savunma sorumluluğu bulunuyor. Bu nedenle konseyin rolünün daha da güçlendirilmesi gerekiyor. Çin, en büyük gelişen ülke olarak, 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi'nin yerine getirilmesi sürecini hızlandırmak için çalışıyor ve ilerlerken de daha fazla ülkenin büyümesine destek veriyor.”


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor