“Çin-Avustralya ilişkilerinin rotası yeniden ayarlanmalı”

2018-11-09 19:23:59 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Çin-Avustralya ilişkilerinin “rotasının yeniden ayarlanıp, yola çıkılması gerektiği” ifade edildi.

Avustralya Başbakanı Scott Morrison tarafından dün yapılan açıklamada, ülkesinin Pasifik'teki ada ülkelerine 2 milyar Avustralya doları tutarında altyapı tesisleri inşası fonu sağlayacağı belirtildi. Avustralya'nın bu kararı, Çin'in söz konusu bölgedeki etkisini sınırlamaya yönelik bir adım şeklinde yorumlandı. Çin ve Avustralya dışişleri bakanları arasında da aynı gün Beijing'de diplomatik ve stratejik bir diyalog gerçekleştirildi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, günlük basın toplantısında, Pasifik'teki ada ülkeleri konusunun Çin ve Avustralya ilişkilerinde nasıl değerlendirildiğine ilişkin bir soruyu yanıtladı.

Hua, “Çin, Avustralya ve Pasifik ada ülkeleri, büyük Asya-Pasifik ailesinin üyeleridir. Çin ve Avustralya kendi avantajlarından yararlanarak, Pasifik'teki ada ülkelerinin kalkınmasına ve refahına katkıda bulunabilir.” şeklinde konuştu.

Hua, “Avustralya Dışişleri Bakanı Marise Payne, diplomatik ve stratejik diyalogda, Çin ve Çin-Avustralya ilişkileri konusunda olumlu bir tavır sergiledi. Payne, Çin'in dışa açılma ve kalkınma sürecinde dünyaya ve bölgeye yaptığı katkıları olumlu karşıladıklarını ve müreffeh bir Çin'in dünya için olumlu anlam taşıdığını söyledi. Çin etkisinin artmasının da doğal olduğu görüşünde bulunduklarını dile getirdi. Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi ise, Çin-Avustralya ilişkilerinin rotasının yeniden ayarlanıp, yola çıkılması gerektiğini dile getirdi. Çin, Avustralya'nın Çin'le ilişkileri geliştirme isteğini somut eylemlere dönüştürmesini temenni ediyor ve Avustralya'nın bunu yapacağına inanıyor.” diye konuştu.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor