“CIIE, Çin'in dışa açılma sürecini ve anlamını yansıtıyor”

2018-11-09 15:26:58 CRI

Birinci Çin Uluslararası İthalat Fuarı (CIIE) Shanghai'da düzenleniyor. Fuara katılanlar, CIIE'nin Çin'in dışa açılma sürecini ve bunun dünya için ne anlam ifade ettiğini gösterdiğini düşünüyorlar. 

CIIE kapsamında dün gerçekleştirilen Uluslararası Endüstriyel Rekabet ve İşbirliği Forumu'nda hazır bulunan Shanghai-ABD Ticaret Odası Yönetim Kurulu eski Başkanı, ABD Pittsburgh Üniversitesi Tıp Merkezi (UPMC) Başkan Yardımcısı Jeffrey Bernstein “Şimdi bütün dünyanın Shanghai'ya gelerek kendi kalkınma meyvelerini ve deneyimlerini sahnelemesi, Çin'in gerçekten büyük değişim geçirdiğini kanıtlıyor. Mali kaynaklar sınırlıyken dışa açıklık ve inovasyon, sınırsız değerlerin kilidini açabilir. Bunlar, yalnızca işletmelerin başarılarına değil, aynı zamanda ekonomik küreselleşme sürecinde bütün ülkelerin ortak fikrine dönüşmeli.” ifadelerini kullandı.

Shanghai Sosyal Bilimler Federasyonu Başkanı Wang Zhan, reform ve dışa açılmanın son 10 yılda devlete ait işletmelerin dalgalı olduğu kadar güvenli geçen reform sürecinde çok önemli bir rol oynadığını söyledi.

CIIE'nin, serbest ticaret ve ekonomik küreselleşme destekçisi olarak Çin hükümetinin piyasasını dışa açma doğrultusundaki büyük bir tedbir olduğunu dile getiren Wang, fuarın Kuşak ve Yol güzergâhındaki ülkelerin kalkınma fırsatlarını paylaşmak için bir platformu işlevi gördüğüne ve gelişmekte olan ülkelerin dünya ekonomisiyle kaynaşmasına yardım edeceğine dikkat çekti.

Meksika'nın Shanghai Konsolosluğu Ticaret Müşaviri Alejandro Salas, son yıllarda Çin'in dışa açılmayı genişleterek dünyaya dostane davrandığını kaydetti.

Çin'in hızla gelişirken daha fazla ülkeye de fırsatlar sağladığını söyleyen Salas, Çin'in dışa açıklığının tüm dünyayı kapsadığını ve CIIE'nin birçok ülke ve bölgenin kader ortaklığı kurmasına imkân tanıdığını sözlerine ekledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor