Çin'den Alman meclisinin kınamalarına tepki

2018-11-09 14:52:54

Çin'in Berlin Büyükelçisi, ülkesinin Almanya Federal Parlamentosunun Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nde insan hakları sorunu yaşandığı iddialarını ve bu konudaki kınamalarını reddettiğini açıkladı.

Çin'in Almanya Büyükelçiliği, yaptığı açıklamada, Beijing'in söz konusu iddialara şiddetle karşı çıktığının altını çizerek, Almanya Federal Parlamentosunu ve hükümetini ciddi girişimlerde bulunmaya çağırdı.

Xinjiang'ın Çin topraklarının bir parçası olduğu ve konunun ülkenin içişleri ile egemenliğini ilgilendirdiği vurgulanan açıklamada, gerçekleri görmezden gelen Almanya parlamentosunun Çin'in terörle mücadele ve aşırı dinciliği giderme çalışmaları ile insan hakları ve etnik grup politikasını kınayarak Çin'in içişlerine ciddi şekilde karıştığı belirtildi.

Her hükümetin vatandaşlarının güvenliği koruma sorumluluğunu üstlendiği kaydedilen açıklamada, Almanya'da olduğu gibi Çin'in de Xinjiang bölgesinde şiddet ve terör sorununun yaşandığı açıklandı. Bölgede bazı kişilerin beyinlerinin yabancı terörist ve radikal örgütlerce yıkandığı dile getirilen açıklamada, 90'lı yıllardan itibaren bölücü güçlerin Xinjiang'da binlerce terör saldırısı düzenlediğine işaret edildi. Çok sayıda sivilin terör saldırılarından mağdur olduğuna ve yüzlerce polisin hayatını kaybettiğine dikkat çekilen açıklamada, Çin hükümetinin yasalar ışığında teröristleri ve bölücüleri cezalandırdığını yineledi. Mesleki eğitim programlarının başlatılması gibi aşırıcı dini düşünceleri giderme yönünde alınan tedbirlerin toplumsal güvenliği iyileştirdiği savunulan açıklamada, bu çalışmalar neticesinde son 22 ayda Xinjiang'da hiçbir şiddet veya terör olayının meydana gelmediği vurgulandı.

Hâlihazırda Xinjiang yeni bir kalkınma dönemine girdi. Xinjiang halkının siyasi ve ekonomik hakları ile inanç özgürlüğünün Çin Anayasası ile teminat altına alındığı belirtilen açıklamada, bölgenin ekonomik ve sosyal durumunun her geçen gün iyileştiği, halkın yaşam şartlarının gitgide düzeldiği ve yerel kültürün de iyi korunduğuna vurgu yapıldı.

2013 yılında Kuşak ve Yol İnisiyatifi'yle Xinjiang, Çin'in batı kesiminin dışa açılmasına öncü oldu. Edinilen bilgilere göre, 2017'de Xinjiang yüzde 7,6 oranında büyüdü, bölgede geçen yıl 2 milyon 340 bin yabancı turist dâhil toplam 100 milyon ziyaretçi ağırlandı.

Xinjiang'ın 23 milyon nüfusu bulunuyor, bunun 10 milyondan fazlası İslam'a inanıyor, bölgede Uygurca ve Çince olmak üzere “iki dilde eğitim” uygulanıyor. Toplam 24 bin adet caminin hizmet verdiği Xinjiang'da Müslüman nüfusun toplam nüfusa oranı düşünüldüğünde bölge, kişi başına düşen cami sayısı bakımından dünyada ilk sırada yer alıyor.

Beijing, Almanya Federal Parlamentosunu, Çin-Almanya işbirliğine odaklanarak asılsız suçlamalarından vazgeçip Çin'in içişlerine karışmayı durdurmaya çağırdı.

Bunun yanı sıra Almanya Federal Parlamentosunun Çin'i tarafsız bir gözle tanımasını ve işbirliği ile güven teşvik edici işlerle meşgul olmasını isteyen Çin, ikili ilişkilerin doğru yolda ilerlemesinin güvence altına alınması için Almanya'nın Çin'in kaygılarına ve girişimlerine önem vermesini talep etti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor