Çin ve Avustralya'dan karşılıklı siyasi güven ve işbirliği vurgusu

2018-11-09 10:26:55 CRI

Çin ve Avustralya'dan karşılıklı siyasi güven ve işbirliği vurgusu

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, dün Avustralya Dışişleri Bakanı Marise Payne ile başkent Beijing'de gerçekleştirilen 5. Çin-Avustralya Dış Politika ve Strateji Diyalogu'na eşbaşkanlık etti.  

Çin ve Avustralya, karşılıklı siyasi güven ve kazan-kazan temelindeki ikili ilişkileri ilerletme taahhüdünde bulundular.

Wang Yi toplantıda yaptığı konuşmada, Avustralya'nın yeni yönetiminin göreve geldiği günden beri Çin ile ilişkilerini geliştirme niyetini gösterdiğini belirtti.

İkili ilişkilerin temelini sağlamlaştırmak için karşılıklı siyasi güveni yeniden tesis etmenin iki taraf için de mecburi olduğunu vurgulayan Wang, Avustralya'nın “karşılıklı güven eksikliğini” yok etmek için Çin'in kalkınma yolunu ve stratejik niyetlerini doğru kavramasını umduklarını dile getirdi.

İşbirliğinin öneminin altını çizen Wang Yi, Çin'in Avustralya'nın Birinci Uluslararası İthalat Fuarı'na katılımını ve verdiği desteği takdirle değerlendirerek “Kuşak ve Yol” çerçevesindeki işbirliğinde aktif rol almasını da olumlu karşıladıklarını söyledi.

Çin'in çok taraflılığı ve serbest ticareti korumak amacıyla Avustralya ile çok taraflı mekanizmalarda iletişimi ve koordinasyonu geliştirmeye hazır olduğunu belirten Wang, ayrıca Avustralya'nın Taiwan ve Güney Çin Denizi meselelerinde dikkatli ve uygun şekilde hareket etmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Avustralya Dışişleri Bakanı Marise Payne, toplantıda yaptığı konuşmada, müreffeh bir Çin'in dünyanın kalanı için de önem taşıdığına işaret ederek, Çin'i askeri tehdit olarak görmediklerini söyledi.

Çinli şirketlerin Avustralya'da yatırımlarını artırmalarını olumlu karşıladıklarını kaydeden Payne, Kuşak ve Yol işbirliğinin bölgede altyapı inşasına katkıda bulunacağına inandıklarını dile getirdi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor