“Filipinler'in Güney Çin Denizi sorunundaki yapıcı tavrını takdirle değerlendiriyoruz”

2018-11-08 17:27:50 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Çin'in Filipinler'in Güney Çin Denizi sorununda gösterdiği olumlu ve yapıcı tavrı takdirle değerlendirdiği belirtildi.

Filipinler Dışişleri Bakanı Teodoro Lochen, kısa bir süre önce yaptığı konuşmada, Çin ile ASEAN arasında “Güney Çin Denizi Eylem Kuralları”na ilişkin müzakerelerin şaşırtıcı bir dostane tavırla ilerletildiğini ifade etti. Lochen, Güney Çin Denizi sorununda anlaşmazlık ve fikir ayrılıklarının belki yine mevcut olacağını, ancak bunun ilgili tarafların diğer alanlardaki karşılıklı yarara dayalı işbirliğini engellememesi gerektiğini söyledi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, günlük olağan basın toplantısında konuya ilişkin değerlendirmede bulundu.

Hua, “Filipinler Dışişleri Bakanı Lochen'in açıklamalarını takip ediyoruz. Güney Çin Denizi bölgesindeki durum, Çin ve Filipinler dahil diğer ASEAN ülkelerinin ortak çabalarıyla, şu an genel olarak istikrarlı seyrediyor. İlgili ülkeler fikir ayrılıklarını diyalog yoluyla çözme yoluna tekrar dönüyor ve ‘Güney Çin Denizi Eylem Kuralları'na ilişkin müzakereler ise sürdürülüyor. Çin-Filipinler müzakere mekanizmasının üçüncü toplantısı dahil Güney Çin Denizi sorununa ilişkin bir dizi toplantı geçen ay verimli bir şekilde gerçekleştirildi. Taraflar arasındaki fikir ayrılıklarının kontrol altına alınması, işbirliğinin güçlendirilmesi ve ‘Güney Çin Denizi Eylem Kuralları' tasarısı hakkında fikir alışverişinde bulunuldu. Çin, Filipinler'in bu konularda gösterdiği olumlu ve yapıcı tavrını takdirle karşılıyor.” şeklinde konuştu.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor