Çin, insan haklarıyla ilgili 30 yeni tedbir alacak

2018-11-08 12:04:36

Çin Dışişleri Bakanlığı, Cenevre'de dün düzenlenen BM İnsan Hakları Konseyi toplantısında Çin hükümetinin insan haklarını korumak için alacağı 30 tedbirin tanıtıldığını açıkladı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, dün düzenlenen olağan basın toplantısında, Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi toplantısında sunulan Çin'de insan haklarının gelişme durumuyla ilgili değerlendirme hakkında bilgi verdi.

Sözcü Hua, adı geçen toplantıya Çin hükümetinin büyük önem verdiğini, bu nedenle Dışişleri Bakan Yardımcısı Yue Yucheng'in başkanlık ettiği ve aralarında 20 bakan ile Xinjiang, Tibet, Hongkong ve Makao'dan gelen temsilcilerin bulunduğu bir heyet gönderdiğini ifade etti.

Hua'nın verdiği bilgilere göre, Çin'in insan hakları durumunun 2013 yılından sonra BM tarafından üçüncü defa kapsamlı şekilde değerlendirildiği toplantıda, Çin'in insan hakları alanında büyük ilerleme kaydettiği vurgulandı. Ayrıca toplantıda yeni dönemde Çin'e özgü kalkınma yolu ve insan hakları kavramı hakkında bilgi verildi, insan haklarının korunması ile ilgili 30 yeni tedbirin alınacağı aktarıldı.

Çin heyeti başkanı Yue Yucheng'ın toplantıda dışa açılmanın sürdüğü 40 yıl içinde daima ileriye gidildiğini ve eksiksiz bir insan haklarını koruma sisteminin kurulduğunu söylediğini aktaran Sözcü Hua, heyet başkanının verdiği bilgileri sıraladı. Buna göre, Çin'de yoksulluk büyük oranda hızla azaltıldı, halkın egemen olduğu yönetim sistemi iyileştirildi, insan hakları yasalarla güvence altına alındı.

Çin'in insan hakları konusunda uluslararası temaslarını da yoğunlaştırdığına işaret eden Hua Chunying, geçtiğimiz onlarca yılda 9,6 milyon kilometrelik Çin topraklarında ne savaşın ne de paniğin yaşandığını, 1,3 milyar Çinli vatandaşın huzurlu, özgür ve mutlu bir yaşam sürdüğünü hatırlattı. Çin'de yaşananların insan hakları tarihindeki en büyük adım olduğunun altını çizen Sözcü, Çin'in çabalarının aynı zamanda küresel insan hakları çalışmalarına da büyük katkı sağladığını vurguladı.

Cenevre'deki toplantıda Çinli temsilcinin 150 ülke tarafından öne sürülen 300'den fazla soruyu yanıtladığını kaydeden Sözcü Hua, açık, dürüst, kapsayıcı ve işbirlikçi bir tavır içinde taraflarla yapıcı görüş teatisinde bulunulduğunu kaydetti. Hua, toplantıda Rusya, Güney Afrika, Etiyopya dâhil 120'den fazla ülkenin Çin'in kalkınma başarılarını ve insan hakları çalışmalarını takdirle değerlendirdiğini söyledi.

Ancak bazı ülkelerin de insan hakları sorununu siyasileştirmeye çalıştığını vurgulayan Sözcü, etnik gruplar, din özgürlüğü ve adalet gibi alanlarda Çin'e yönelik asılsız suçlamalarda bulunulduğunu kaydetti. Çin'de insan hakları durumunun iyi olup olmadığına ancak Çin halkının hüküm verebileceğini vurgulayan Hua, hiçbir ülkenin kendi standartlarını başkalarına zorla uygulatamayacağına işaret etti.

Çin'in eşitlik ve karşılıklı saygı temelinde sorumlu ve yapıcı bir tutumla çeşitli ülkelerle ilgili alanlardaki temasları yoğunlaştırmaya hazır olduğunun altını çizen Sözcü, samimi ve yapıcı önerileri dikkate alacaklarını ancak siyasi, önyargılı ve kötü niyetli kınamaları da kararlılıkla reddedeceklerini vurguladı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor