Yang Jiechi, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı ile görüştü

2018-11-08 10:58:29 CRI

Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi Siyasi Bürosu Üyesi ve Dış İlişkiler Çalışma Komitesi Genel İşler Ofisi Başkanı Yang Jiechi dün Beyaz Saray'da ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton ile bir araya geldi. 

Yang Jiechi, görüşmede, Çin-ABD ilişkilerinin sağlıklı ve istikrarlı gelişme eğilimini korumanın, iki ülkenin ve dünya ülkelerinin halklarının menfaatlerine uyduğunun altını çizdi.

ABD'nin yeni yönetiminin başa geçmesinden itibaren iki ülkenin liderleri arasında zirveler ve telefon görüşmeleri ile sıkı iletişimin korunduğunu hatırlatan Yang Jiechi, son olarak Xi ve Trump'ın 1 Kasım'da yaptıkları telefon görüşmesine değindi. İki lider, bu görüşmede, Çin-ABD ilişkileri ve iki tarafı da ilgilendiren önemli konularda fikir alışverişinde bulunmuşlar ve G20 Arjantin Zirvesi'nde yüz yüze görüşme yapmayı kabul etmişlerdi.

Çin'in küresel barışı ve kalkınmayı her zaman koruduğuna işaret ederek diğer ülkeleri de bu konuda ortak çaba göstermeye çağıran Yang, karşılıklı stratejik güvenin Çin-ABD ilişkilerinin uzun vadede gelişmesinin temel taşı olduğunu söyledi.

Taiwan sorunun iki taraf arasındaki en önemli ve en hassas konu olduğunu belirten Yang Jiechi, Washington'ın Tek Çin ilkesine ve Çin ile ABD arasında imzalanan üç ortak bildiriye uyarak Taiwan sorununu uygun şekilde çözmesini beklediklerini dile getirdi.

Yang, “Çin ile ABD arasındaki ekonomik ve ticari ilişkiler kazan-kazana dayalıdır. İki taraf eşitlik ve karşılıklı yararı temel alarak müzakere yoluyla anlaşmazlıkları çözüme kavuşturmalı” ifadelerini kullandı.

Bolton ise ABD Başkanı Donald Trump'ın Cumhurbaşkanı Xi Jinping'le Arjantin'de yapacağı görüşmeyi istekle beklediğini aktardı. ABD'nin, Trump ve Xi'nin yapacağı görüşmeden yeni kazanımlar elde etmeyi arzuladığına işaret eden Bolton, Çin'le yakın temasları koruyarak ikili ilişkileri geliştireceklerini ve kritik uluslararası sorunlar hakkında koordinasyonu ve işbirliğini güçlendireceklerini söyledi.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor