Çin ile Rusya ekonomik bağları güçlendiriyor

2018-11-08 10:27:06

Çin ve Rusya, karşılıklı siyasi ve stratejik güveni pekiştirerek ekonomik ve ticari işbirliğini genişletme konusunda mutabık kaldı.

Çin Başbakanı Li Keqiang ve Rusya Federasyonu Başbakanı Dmitry Medvedev dün başkent Beijing'de bulunan Büyük Halk Toplantı Sarayı'nda düzenlenen 23. Çin-Rusya Olağan Toplantısı'na eşbaşkanlık ettiler.

Li Keqiang toplantıda yaptığı açıklamada, Çin ve Rusya'nın bölgedeki en büyük komşular olduklarını ve birbirlerine önemli kalkınma fırsatları sağladıklarını söyledi.

Çin-Rusya kapsamlı stratejik ortaklık ilişkilerinin her zaman üst düzeyde korunmasının hem iki ülkenin hem de iki ülkenin halklarının çıkarlarına uyduğunu vurgulayan Li Keqiang, gelişen ilişkilerin dünya barışı, istikrarı ve kalkınmasına da katkı yaptığını dile getirdi.

Bu yıl itibarıyla ekonomik ve ticari işbirliğinin hızla yoğunlaştığını kaydeden Başbakan Li, 2018'de ikili ticaret hacminin 100 milyar doları geçmesinin beklendiğine ve gelecekte de büyük bir gelişme potansiyelinin olduğuna dikkat çekti.

Rusya tarafıyla ticareti kolaylaştırmayı, karşılıklı yatırımları artırmayı, tarım alanında işbirliği yapmayı, sınır ötesi e-ticareti geliştirmeyi ile inovasyon ve teknolojileri uygulamayı arzuladıklarını belirten Li, ayrıca yerel hükümetler arası değişimi artırmanın yanı sıra medya, turizm, sağlık ve spor alanlarındaki işbirliğini de güçlendirme çağrısı yaptı.

Rusya Başbakanı Dmitry Medvedev ise, iki ülke arasındaki yüksek seviyeli karşılıklı siyasi güvenden takdirle söz ederek, Çin ile her düzeyde temasları yoğunlaştırarak somut işbirliğini derinleştirmeye ve ticaret hacmini büyütmeye hazır olduklarını dile getirdi.

E-ticaret, tarım, enerji, nükleer enerji, lojistik ve ulaşım alanlarındaki işbirliğini güçlendireceklerini ifade eden Rusya Başbakanı, iki tarafı Dünya Ticaret Örgütü'nü çalışmalarının merkezine alarak çok taraflılık ve serbest ticareti korumaya çağırdı.

Toplantının ardından iki lider, “Çin-Rusya Başbakanları 23. Olağan Toplantısı Ortak Bildirisi”ne imza attı. İki lider ayrıca, yatırım, enerji, yerel hükümetler arası işbirliği, kültür, tarım, kalite kontrol ve uzay gibi alanlarda iki veya çok taraflı işbirliği mutabakatlarının imzalanmasına da tanıklık etti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor