“Mesleki eğitim programı, terörle mücadele girişimidir”

2018-11-07 11:40:31 CRI

Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Yue Yucheng, Çin'in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nde mesleki eğitim merkezleri açmasının, önleyici nitelikteki bir terörle mücadele girişimi olduğunu söyledi.

Cenevre'de dün düzenlenen BM İnsan Hakları Konseyi toplantısına katılan Çin heyeti başkanı Yue, bazı Batılı ülkelerin “Xinjiang” hakkında duyduğu kaygılara yanıt verdi.

Çin'in, ülke içinde ve dışında terörle mücadele konusunda önemli deneyimler ve esinler biriktirdiğini vurgulayan Yue, terörle mücadelede önlemeye öncelik verilerek, terörizmin belirtileri ve kök nedenlerinin araştırılıp meselenin çözüme bağlanacağını kaydetti.

Çinli yetkili Yue, Xinjiang'da terörle mücadele gereksinimi olarak mesleki eğitim merkezlerinin kurulmasının, dini aşırıcı düşüncelerden olumsuz etkilenen bir avuç kişinin terörist yandaşları ve mağdurları olmasını önlemeyi amaçladığını kaydetti. Yue, bunun, Çin vatandaşlarının insan haklarını korumanın yanı sıra söz konusu kişileri kurtarmaya yönelik bir önlem olduğunun da altını çizdi.

Yue, Xinjiang'da terörle mücadele alanında başvurdukları bu tedbirleri, aslında bazı Batılı ülkelerin radikalizmle mücadelelerinden esinlenerek aldıklarını dile getirdi.

Çinli heyet üyeleri arasında Xinjiang'da doğan ve büyüyen Uygurlar da bulunuyor. Bu üyeler, Xinjianglıların huzur, kalkınma ve uyumu beklediğine ve çatışma, terör ve yoksulluktan bıktığına dikkat çektiler. Uygur üyeler, sıradan Xinjianglıların mesleki eğitim merkezlerini olumlu karşıladıklarına ve terörizmin baş gösterdiği anda derhal etkili önlemler alınması gerektiğini savunduklarına işaret ettiler.

Edinilen bilgilere göre, hâlihazırda Xinjiang'da son 22 aydır herhangi bir terör olayı yaşanmadı. Bu yılın ilk 9 ayında bölgede 132 milyon turist ağırlandı. Xinjiang, her geçen gün daha güvenli ve istikrarlı oluyor, daha büyük ilerleme kaydediyor.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor