“Türkiye çok taraflı ticaret sisteminden yana”

2018-11-06 19:04:51 CRI

İlk kez düzenlenen Çin Uluslararası İthalat Fuarı'na (CIIE) katılmak üzere Shanghai'de bulunan Türkiye Ticaret Bakan Yardımcısı Gonca Işık Yılmaz Batur, çok taraflı ticaret sistemini kararlılıkla koruyarak, serbest ve adil ticareti desteklediklerini belirtti.

Fuarda katılımcı firmaların ve birliklerin temsilcileriyle görüşen Batur, CRI'a verdiği özel demeçte, “Biz Türkiye Cumhuriyeti olarak her zaman serbest ve adil ticaretin savunucuları olduk. Bunun aksine ne bir harekette bulunduk, ne de bunun aksi olacak bir hareketi hazmettik, kabullendik. Biliyorsunuz biz Dünya Ticaret Örgütü'nün parçası olan bir ülkeyiz ve Dünya Ticaret Örgütü hükümlerinin yükümlülükleri neyse, eğer müdahaleye tabi kaldıysak bu yükümlülüklerin gerektirdiği şekilde karşı aksiyonlarımızı da aldık. Korumacı yaklaşımların orta ve uzun vadede serbest ekonomiye ciddi tehdit olacağını düşünüyoruz. Biz bu tür yaklaşımları ne teşvik ediyoruz, ne uyguluyoruz, ne de uygulanmasına izin veriyoruz. Bununla ilgili olarak gerekli mercilerde gerekli haklarımızı da arıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Gonca Batur, CIIE'ye katılan Türk firmalarının stantlarını ziyaret etti. Batur'a Beijing Büyükelçisi Abdülkadir Emin Önen ve Shanghai Başkonsolosu Sabri Tunç Angılı da eşlik etti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor