“Çin, serbest ticareti korumak için uluslararası örgütlerle diyaloga hazır”

2018-11-06 16:01:12 CRI

“Çin, serbest ticareti korumak için uluslararası örgütlerle diyaloga hazır”

Çin Başbakanı Li Keqiang bugün başkent Beijing'de Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde ile bir araya geldi. 

Li Keqiang, görüşmede, Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in dün Birinci Çin Uluslararası İthalat Fuarı'nın açılışında yaptığı konuşmanın, Çin'in dünyaya kapılarını açmakta kararlı olduğunu bir kez daha gözler önüne serdiğini kaydetti.

Başbakan Li, Çin'in IMF gibi başlıca uluslararası ekonomi örgütleriyle sıkı iletişimi ve koordinasyonu sürdürerek küresel ekonomik işbirliğini ve serbest ticareti ilerleteceğini, dünya ekonomisinin canlanma sürecine ve finansal piyasaya yeni dinamikler sunacağını vurguladı.

Çin'in finans sektörünün istikrarını korurken dışa açıklığını da genişletmeye devam edeceğini bildiren Li Keqiang, gümrük vergilerini ve işlem maliyetlerini azaltarak tam lisanslı yabancı sermayeli şirketlerin bankacılık, menkul kıymetler, fonlar ve bireysel sigorta gibi alanlarda Çin'e girişini kolaylaştıracağını söyledi. Li, ayrıca özel girişimciler ile küçük ve orta ölçekli şirketlerin gelişmesini teşvik edecek para politikasının uygulanacağını da sözlerine ekledi.

Christine Lagarde, Çin'in reform ve dışa açılmayı genişleteceğini açıklamasının, bilhassa yabancı yatırımcıların finansal piyasasına girişiyle ilgili önlemlerinin heyecan verici olduğunu söyledi.

Lagarde, IMF'nin Çin'le uluslararası finans piyasasının istikrarı ve dünya ekonomisinin sürdürülebilir kalkınması için ortak çaba göstereceğini dile getirdi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor