Xi'nin CIIE'deki konuşmasına dünyadan olumlu değerlendirmeler

2018-11-06 11:26:11

Birinci Çin Uluslararası İthalat Fuarı (CIIE) dün Shanghai'da coşkulu bir törenle başladı. Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in fuarın açılışında yaptığı konuşma, uluslararası toplum tarafından olumlu karşılandı.

Alman Die Welt gazetesinde yer alan haberde, Xi Jinping'in CIIE'de dışa açılmayı sürdürme, yabancı işletmelere yönelik ticaret ve yatırım engellerini azaltma ve daha fazla ürün ithal etme gibi taahhütlerde bulunduğu belirtildi. Gazete, Çin hükümetinin ilgili tedbirlerle birinci sınıf bir ekonomik ortam yaratacağını ifade etti.

Avrupa'nın ünlü düşünce kuruluşlarından Asya İşleri Araştırma Enstitüsü İcra Direktörü Axel Goethals, dün verdiği demeçte, Cumhurbaşkanı Xi'nin konuşmasının dünyaya serbest ticaret sinyali verdiğini belirtti. Axel Goethals, Xi'nin birkaç defa öne sürdüğü dışa açılma ve piyasaya erişimi genişletme taahhüdünün, hiç şüphesiz Avrupalı iş çevresi için iyi bir haber olduğunu söyledi.

Japon NTV televizyonunda Xi'nin konuşması “Çin, kapılarını kapatmak yerine daha geniş açacak” başlığıyla yayımlandı. Habere göre, 450 Japon işletmeci veya kuruluş CIIE'ye katılarak çeşitli ürünlerini Çin'e satmaya çalışıyor.

Tayland Haber Ajansı ise dün “Çinli liderin uluslararası düzeyde iş ortamı yaratma taahhüdü” başlıklı bir haber yayımladı. Haberde Çin hükümetinin dışa açılmayı genişletmek adına daha olumlu ve etkin tedbirler alacağı, gümrük tarifesini azaltarak gümrük işlemlerini kolaylaştıracağı bildirildi.

Öte yandan Mısır'ın Youm7 haber sitesinde dün “Shanghai'da CIIE: 172 ülke, 3 bin 600 işletme ve 40 bin ziyaretçi” başlıklı bir yorum yazısı yer aldı. Yorumda fuarın, Çin'in küresel ticaret işbirliğine katılma arzusu ile serbest ticarete desteğini yansıttığı ve piyasalarını dışa açacağına dair olumlu sinyal verdiği açıklandı.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor