Xi Jinping, Litvanya Cumhurbaşkanı ile görüştü

2018-11-06 10:20:42 CRI

Xi Jinping, Litvanya Cumhurbaşkanı ile görüştü

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping dün Shanghai'da Litvanya Cumhurbaşkanı Dalia Grybauskaite ile görüştü.

Xi Jinping, görüşmede yaptığı konuşmada, Baltık bölgesinin önemli bir ülkesi ve Çin'in Doğu ve Orta Avrupa'daki mühim bir ortağı olan Litvanya ile ilişkilere büyük önem verdiklerini bildirdi. İki tarafın birbirine saygı göstererek karşılıklı siyasi güveni derinleştirmesi ve birbirinin çekirdek çıkarları ile endişelerini dikkate alması gerektiğini vurgulayan Xi, ikili ilişkilerin her zaman stratejik ve uzun vadeli bir perspektiften ele alınması gerektiğini söyledi.

Litvanya'nın coğrafi konum avantajına sahip olduğunu ve Asya ile Avrupa arasındaki bağlantıda önemli bir rol oynadığını belirten Xi, Çin'in Litvanya'yla Kuşak ve Yol işbirliğini pekiştirmeyi, özellikle Çin-Avrupa demiryolu hatları inşası, Adriyatik Denizi-Baltık Denizi-Karadeniz'de olmak üzere üç limanı inşasını ilerletmeyi arzuladığını ifade etti. Cumhurbaşkanı Xi, ayrıca Litvanya ile iki yönlü yatırımları genişleterek e-ticaret, finans, yeni enerji, lazer ve tarım gibi sektörlerde de işbirliğini pekiştirmeye hazır olduklarını dile getirdi.

Xi, Litvanya'nın Çin Uluslararası İthalat Fuarı (CIIE) platformuyla ürünlerini iyi tanıtmasını umduğunu kaydetti. İki tarafın kültürel değişimleri genişletmesi, sivil temasları ve bölgeler arası işbirliğini güçlendirmesi gerektiğinin altını çizen Xi, çok taraflılığı korumak, açık bir dünya ekonomisi inşa etmek ve insanoğlunun ortak kader topluluğunu oluşturmak için çaba gösterme çağrısı yaptı.

Litvanya Cumhurbaşkanı Dalia Grybauskaite, Çin'in kalkınma başarısı ve CIIE'nin gerçekleştirilmesini takdirle değerlendirdi. Grybauskaite, Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in fuarın açılış töreninde yaptığı konuşmanın Çin'in dışa açılımının devam edeceği, aynı zamanda serbest ticareti ve açık küresel ekonomiyi destekleyeceğine dair sinyal verdiği kanaatinde olduğunu belirtti.

Grybauskaite, Litvanya'nın Çin'le kapsamlı işbirliği yaparak Avrupa-Çin yatırım anlaşması müzakerelerini hızlandırmaya, Çin ile Doğu ve Orta Avrupa ülkelerinin işbirliğini kuvvetlendirmeye ve çok taraflılık ile serbest ticareti teşvik etmeye hazır olduğunu söyledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor