Peng Liyuan, Bill Gates ile görüştü

2018-11-06 09:45:06

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in eşi ve Dünya Sağlık Örgütü Tüberküloz ve AIDS'le Mücadele İyi Niyet Elçisi Peng Liyuan, dün Shanghai'da ABD'li Gates Fonu Eşbaşkanı Bill Gates ile bir araya geldi.

Peng Liyuan, uzun süredir yoksullukla mücadele ve sağlık hizmetleri gibi alanlarda Çin'e destek sağlayan Gates Fonu'nun, aynı zamanda ülkesinin ilgili birimleriyle iyi ilişkileri sürdürdüğünü, AIDS ile mücadele, yoksulluğu azaltma ve küresel sağlık gücü inşası gibi alanlarda Çin ile verimli işbirliği yaptığını ifade etti.

Peng Liyuan, hâlihazırda “Sağlıklı Çin” inşasını gerçekleştiren Çin'in yoksullukla mücadele etmenin yanı sıra, hastalıkların yol açtığı yoksulluğu da önleyerek küresel sağlığı koruma ve yönetişime aktif biçimde katıldığını belirtti. Peng Liyuan, Gates Fonu'nun Çin ile iki veya üç taraflı işbirliğini güçlendirmesini desteklediklerine de dikkat çekti.

Bill Gates, görüşmede yaptığı açıklamada, ilk olarak Çin Uluslararası İthalat Fuarı'nın başarıyla başlamasından dolayı Çin'i tebrik etti. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in fuarın açılışında yaptığı konuşmanın heyecan verici olduğunu kaydeden Bill Gates, mevcut karmaşık uluslararası ortamda açık, kapsayıcı ve kazan-kazandır ilkelerinde ısrar eden Çin'in farklı ülkelerle yaptığı işbirliğinin övgüye değer olduğunu söyledi.

İnsanoğlunun sağlık ve tıp alanında küresel sınamalarla karşı karşıya bulunduğunu dile getiren Bill Gates, Çin'in yoksulluğu azaltmakta elde ettiği başarıları ve küresel sağlık hizmetleri alanına yaptığı katkıları takdirle değerlendirdi. Bill Gates, Çin ile ilgili alanlardaki işbirliğini pekiştireceklerini sözlerine ekledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor