Xi Jinping, Macaristan Başbakanı Orban'la bir araya geldi

2018-11-05 20:44:54 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Çin Uluslararası İthalat Fuarı'na (CIIE) katılmak üzere Shanghai'da bulunan Macaristan Başbakanı Viktor Orban ile görüştü.

Xi Jinping görüşmede, Viktor Orban ile birlikte geçen yılın Mayıs ayında iki ülke arasında kapsamlı stratejik ortaklık ilişkileri kurulduğunu açıkladıklarını hatırlatarak, bu süreçte ikili ilişkilerin gelişimi için daha geniş bir alan yaratıldığını belirtti.

Tarafların karşılıklı siyasi destek ve güveni derinleştirerek, birbirlerinin temel çıkar ve önemli kaygılarını ilgilendiren sorunlarda karşılıklı anlayış ve desteği sürdürmesinin öneminin altını çizen Xi, iki ülkenin ayrıca uluslararası konulardaki eşgüdüm ve işbirliğini güçlendirmesi gerektiğini kaydetti.

Xi, Kuşak ve Yol inisiyatifinin Macaristan'ın “Doğu'ya açılım” politikasıyla kenetlenmesinin hızlandırılmasının, her alanı kapsayan işbirliğinin gerçekleştirilmesi için en üst düzeyde planlar hazırlanmasının ve ekonomi, ticaret, yatırım, finans, tarım, turizm, inovasyon gibi alanlardaki işbirliğinde daha çok sonuç alınmasının önemine değindi.

Macaristan'ın CIIE'ye katılarak, Çin piyasasının genişletilmesine yönelik katkıda bulunmasını memnuniyetle karşıladığını kaydeden Xi, Çin ile Macaristan'ın, iki ülke arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasının 70. yıldönümü vesilesiyle gelecek yıl ikili faaliyetler planlayıp, dostane iletişimi genişletmesi gerektiğini de dile getirdi.

Viktor Orban ise, 70. yıldönümü etkinliklerinin, ikili ilişkilerin yeni durumda daha iyi gelişmesine önemli fırsatlar getireceğini söyledi.

Orban, Macaristan'ın Çin'le üst düzey temasları pekiştirmeye ve Kuşak ve Yol inşasına katılarak, çeşitli alanlardaki somut işbirliğini genişletmeye hazır olduğunu belirtti.

Orban ayrıca, Çin ile Orta ve Doğu Avrupa ülkeleri arasındaki işbirliğinde ve Avrupa-Çin ilişkilerini güçlendirme konusunda daha önemli rol oynamaya hazır olduklarını sözlerine ekledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor