Xi Jinping, Çek mevkidaşı Milos Zeman ile görüştü

2018-11-05 19:53:11 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Shanghai'de Çek Cumhuriyeti Devlet Başkanı Milos Zeman'la görüştü.

Xi görüşmede, Çin ve Çek arasında geleneksel dostluk bulunduğunu ve ikili ilişkilerin geniş ortak çıkar zeminine sahip olduğunu anımsattı.

Xi, kendisinin Mart 2016'da Çek'e yaptığı resmi ziyarette, Devlet Başkanı Zeman'la Çin-Çek stratejik ortaklık ilişkilerinin kurulmasına ilişkin ortak açıklamayı imzalayarak, ikili ilişkiler için yeni bir sayfa açtıklarını kaydetti.

Xi, her şeyden önce karşılıklı güvenin derinleştirilmesi ve ikili ilişkilerin siyasi temelinin sürekli olarak sağlamlaştırılması gerektiğinin altını çizdi.

Tarafların, Kuşak ve Yol'un ortaklaşa inşası konusunda önemli işbirliği alanları ve yönleri saptadığına dikkat çeken Xi, daha çok yeni parlak noktalar ve büyük projeler yaratılmasının yanı sıra ulaşım, enerji, e-ticaret ve yapay zeka gibi alanlarda daha çok işbirliği yapılması gerektiğini kaydetti.

Xi, Çek'le Çin-Orta ve Doğu Avrupa işbirliği çerçevesindeki işbirliğini derinleştirmeye ve açık dünya ekonomisini ortaklaşa korumaya hazır olduklarını sözlerine ekledi.

Zeman ise görüşmede, ilk kez düzenlenen Çin Uluslararası İthalat Fuarı'na (CIIE) katılmaktan ve Xi ile bir araya gelmekten memnuniyet duyduğunu dile getirdi.

Çinli işletmelerin ülkesinde yatırım yapmasını ve iş kurmasını beklediklerini vurgulayan Zeman, Kuşak ve Yol inşasına aktif bir şekilde katılacaklarını belirterek, tek taraflılığa ve korumacılığa kararlılıkla karşı çıktıklarını ifade etti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor