Xi Jinping, Medvedev'le görüştü

2018-11-05 19:16:09 CRI

Çin Cumhurbaşkaı Xi Jinping, Shanghai'de Rusya Başbakanı Dmitry Medvedev'le bir araya geldi.


Xi görüşmede, şu an hem Çin'in, hem de Rusya'nın ulusal kalkınmanın kilit döneminde bulunduğunu anımsatarak, iki ülke arasındaki ilişkilerin yüksek seviyeli işleyişinin sürmesinin ve iki ülke arasındaki stratejik işbirliğinin sağlamlaştırılmasının öneminin karmaşık uluslararası ortamda daha çok öne çıktığına işaret etti.


Xi, kendisi ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında ikili işbirliğinin derinleştirilmesi konusunda varılan önemli fikir birliğinin kapsamlı şekilde yerine getirilmesinin, iki tarafın yeni aşamadaki en önemli çalışmalarında biri olduğunu söyledi.


Xi, iki tarafın, enerji, tarım, finans, teknoloji, bilim ve inovasyon gibi alanlarda kurulan işbirliğini sürekli derinleştirerek, yerel yönetim ve kültür alanındaki iletişimi genişletmesinin yanı sıra, bu sene ve önümüzdeki sene iki ülke arasında düzenlenecek yerel işbirliği iletişim yılı etkinliklerini de iyi bir şekilde organize etmesi gerektiğini ifade etti.


Rusya'nın fuarın onur konuğu olduğunu anımsatan Xi, Medvedev'in bizzat başkanlık yaptığı üst düzey bir Rusya delegasyonunun ilk kez düzenlenen Çin Uluslararası İthalat Fuarı'na katılmasını memnuniyetle karşıladıklarını ve Rusya'nın fuar fırsatıyla kendine özgü, kaliteli ürünlerini tanıtmasını beklediğini kaydetti.


Dmitry Medvedev ise, Rusya'yı fuara onur konuğu olarak davet ettiği için Çin'e teşekkür ettiğini ifade ederek, bu durumun Çin'in Rusya'yla mevcut ekonomik ve ticari ilişkileri geliştirmeye verdiği büyük önemi yansıttığını ve Rusya'nın bundan sonra her sene fuara katılacağını aktardı.


Medvedev, Çin'le Xi ile Putin arasında varılan önemli fikir birliklerini yerine getirmek, çeşitli alanlarda somut işbirliğini genişletmek, uluslararası konulardaki eşgüdümü güçlendirmek, uluslararası kuralları ve dünya barışı ile istikrarını korumak için beraber çaba harcamaya hazır olduklarına dikkat çekti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor