Çin: İran nükleer sorunuyla ilgili taraflar uzun vadeli düşünmeli

2018-11-05 16:54:49

Çin, İran nükleer sorunuyla ilgili tarafların, genel duruma göre hareket edip uzun vadeli düşünerek üzerlerine düşen yükümlülükleri yerine getirmelerini ve tarihin doğru noktasında durmalarını talep etti.

ABD bugün İran'a karşı enerji ve finans alanlarını kapsayan yaptırımları tek taraflı olarak yeniden başlattı. Böylece ABD, kapsamlı İran Nükleer Anlaşması'ndan çekildikten sonra İran'a karşı ikinci defa tek taraflı ambargo koymuş oldu.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, bugün düzenlenen olağan basın toplantısında konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Çin'in, ABD'nin söz konusu kararından esef duyduğunu belirten Hua, Kapsamlı İran Nükleer Anlaşması'nın, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi tarafından incelenerek onaylanan çok taraflı bir anlaşma olmasından dolayı kapsamlı ve verimli şekilde uygulanması gerektiğine işaret etti.

Sözcü Hua, uzun vadeli düşünerek genel durumdan yola çıkarak adım atmanın, Uluslararası Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Anlaşması'nın uygulanması ve Ortadoğu'da barış ve istikrarın korunmasına yararlı olduğu gibi uluslararası toplumun ortak çıkarlarına da uyduğunun altını çizdi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor