“Çin, INF'nin çok taraflılaşmasına karşı”

2018-11-05 16:53:23 CRI

Beijing'in, ABD'nin Kısa ve Orta Menzilli Füzelerin Ortadan Kaldırılması Antlaşması'ndan (INF) tek taraflı olarak çekilmesine karşı çıktığı gibi anlaşmanın çok taraflı hale getirilmesini de reddettiği açıklandı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, bugün başkent Beijing'de düzenlenen olağan basın toplantısında, ABD'nin INF'den çekilmesine ve anlaşmaya Çin ile NATO'ya üye ülkelerin dâhil edilmesine ilişkin soruları cevapladı.

Sözcü, yaptığı açıklamada, ABD'nin INF'den çekilmesine ülkesinin karşı çıktığını vurgulayarak, “Anlaşma (INF), ABD ve eski Sovyetler Birliği arasında imzalanmıştır, iki taraflı bir anlaşmadır. Anlaşma, uluslararası ilişkileri iyileştirme, nükleer silahsızlanma sürecini ilerletme, küresel stratejik dengeleri ve istikrarı koruma konularında önemli işlev görmektedir. Bugün bile çok büyük anlam taşımaktadır. Tek taraflı olarak anlaşmadan çekilmek birçok açıdan olumsuz etki yaratacaktır.” ifadelerini kullandı.

Hua Chunying, Çin'in savunma odaklı bir ulusal savunma politikası yürüttüğünü hatırlatarak, askeri gücü geliştirmede her zaman son derece kısıtlı bir tavır içinde olmanın, hiçbir ülkeye tehdit oluşturmayacağını vurguladı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor