Xi'den dünya ülkelerinin işbirliğine dair üç öneri

2018-11-05 11:53:30 CRI

Xi'den dünya ülkelerinin işbirliğine dair üç öneri

Cumhurbaşkanı Xi Jinping, bugün başlayan Çin Uluslararası İthalat Fuarı'nda yaptığı konuşmada, dünya ülkelerinin işbirliğinin güçlendirilmesine dair üç öneride bulundu.

Dışa açılma ve kaynaşmada ısrar ederek, karşılıklı yarara dayalı işbirliği alanlarının genişletilmesi gerektiğine dikkat çeken Xi, inovasyon öncülüğünde yeni ve geleneksel ekonomik dinamiklerin dönüşümünün hızlandırılması ve kapsayıcı ortak kalkınmanın ilerletilmesi gerektiğini söyledi.

Tüm ülkelerin ticarette korumacılık ve tek taraflılığa karşı çıkması gerektiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Xi Jinping, ekonomiler arasındaki kaynaşmanın hızlandırılarak açık bir dünya ekonomisinin kurulması için çok taraflı dışa açılma düzeyinin yükseltilmesi gerektiğini ifade etti. Xi adil, makul ve şeffaf bir uluslararası ticaret sisteminin kurulup ticaret ve yatırımın kolaylaştırılması gerektiğini dile getirdi.

Yeni tur bilim ve teknoloji devrimi ile endüstriyel reformların getirdiği fırsatları iyi değerlendirerek dijital ekonomi, yapay zekâ ve nanoteknoloji gibi ileri teknoloji alanlarındaki işbirliğini kuvvetlendirme çağrısı yapan Cumhurbaşkanı Xi, yeni teknolojiler, sektörler, faaliyetler ve modellerin ortaklaşa yaratılacağını belirtti.

Ekonomik küreselleşmenin derinleştiği günümüzde “büyük balık küçük balığı yer” ve “kazanan hepsini alır” kurallarının geleceği olmadığını vurgulayan Xi, kapsayıcı kalkınma, karşılıklı yarar ile çifte kazanç kurallarının ilerlenmesi gereken doğru yol olduğuna işaret etti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor