Xi, Kenya ve Vietnam liderleriyle görüştü

2018-11-04 19:13:05

Cumhurbaşkanı Xi Jinping bugün Shanghai'da Kenya Devlet Başkanı Uhuru Kenyatta ve Vietnam Başbakanı Nguyen Xuan Phuc'yla ayrı ayrı görüştü.

Xi Kenyatta'yla yaptığı görüşmede, Eylül ayında Beijing'de düzenlenen Çin-Afrika İşbirliği Forumu'nda iki ülke arasında varılan mutabakatları hatırlatarak, Beijing zirvesinin sonuçlarının hayata geçirilmesi ve Kuşak ve Yol inşası vesilesiyle, işbirliği ve ortaklık ilişkisini yeni düzeye taşımaları gerektiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Xi, Kenyatta'nın Çin Uluslararası İthalat Fuarı'na katılmasını olumlu karşılayan Çin'in Kenya'dan ithalatı artıracağını ve Kenya'nın gündeminde yer alan demiryolu gibi projeler için fizibilite araştırması yapacağını dile getirdi. Xi, Kenya'nın Çinli şirketlere elverişli ticaret ortam yaratması ve uluslararası işlerde temas ve işbirliğini yoğunlaştırmasını beklediklerini sözlerine ekledi.

Kenya Devlet Başkanı Kenyatta, fuara katılmaktan memnuniyet duyduğunu ve fuarın sağlayacağı fırsatlardan yararlanarak Çin'le ekonomik ve ticari ilişkileri güçlendireceklerini kaydetti.

Çin'in piyasasını açması ve Afrika'yı dış politikasının öncelikli alanı olarak görmesinden dolayı Çin'e teşekkür eden Kenyatta, Kuşak ve Yol girişimini ve Çin Afrika İşbirliği Forumu'nu olumlu karşıladıklarını ifade etti. Ayrıca, Çin'le birlikte çok taraflılık ve serbest ticareti koruyup insanlığın ortak kader topluluğu inşasına katkı yapacaklarına işaret etti.

Cumhurbaşkanı Xi, Vietnam Başbakanı Nguyen Xuan Phuc'la yaptığı görüşmede, bu yıl iki ülke arasındaki kapsamlı stratejik işbirliği ve ortaklık ilişkisinin 10. yılı olduğunu hatırlatarak, iki halkın temel çıkarlarından hareket ederek, ikili ilişkilerde yeni sayfalar açmaları ve ortak kalkınmayı gerçekleştirmeleri gerektiğini vurguladı.

Vietnam Başbakanı Nguyen Xuan Phuc, Çin'le üst düzey teması yoğunlaştırıp karşılıklı güveni artırmaya, somut işbirliğini ilerletmeye, özellikle iki ülkenin kalkınma planlarını kenetleyip bölgedeki altyapı tesisleri inşasını güçlendirmeye hazır olduklarını belirtti. Nguyen Xuan Phuc, Çin Uluslararası İthalat Fuarı vesilesiyle Çin'e ihracatı artıracaklarını söyledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor