Çin Uluslararası İthalat Fuarı diğerlerinden farklı

2018-11-04 16:19:44 CRI

Dünyanın ilk ithalat temalı fuarı yarın Shanghai'da başlayacak. Bu fuar, Çin hükümetinin ekonomik küreselleşmeyi ilerletmek için ortaya koyduğu uluslararası bir kamu ürünü sayılıyor.

Fuar, dünyada 130'den fazla ülke ve bölgeden gelen 3 bini aşkın işletmeye yeni bir dışa açılma ve işbirliği platformunu sağlayacak. Aynı zamanda dünya ülkelerinin Çin'in gelişme fırsatlarından faydalanması sağlanacak.

Dünyada çeşitli ithalat ve ihracat fuarları vardır. Bunlarla kıyaslandığında Çin Uluslararası İthalat Fuarı farklıdır. Fuar kapsamında sadece işletmeler sergisi ve ülkler sergisi bulunmuyor; fuar sadece mal ticareti değil, hizmet ticareti de içeriyor. Sergilerin yanı sıra küresel ekonomik ve ticari konularda seminerler de düzenlenecek.

Bazı yorumlara göre bu fuar, Çin İthalat ve İhracat Fuarı, Dünya EXPO ve Bo'ao Asya Forumu'nun özelliklerini birleştiriyor.

Fuarın pek çok göz alıcı noktası bulunuyor. İlk göze çarpan şey elbette fuarın ölçeği, 300 bin metrekarelik bir alanda gerçekleşecek fuarda stant bulmak kolay değil; zira özellikle G20 ülkeleri, BRICS, Shanghai İşbirliği Örgütü ile Kuşak ve Yol güzergahındaki ülkelerden binlerce şirket burada yerini alacak.

Dikkat çeken bir diğer husus, fuarın kalitesi. 3 bin işletmeden 200'ü, dünyanın en iyi 500 şirket arasında yer alıyor.

Diğer yandan fuarın odak noktalarından biri yüksek teknoloji. Yüzden fazla yeni ürün ve teknoloji fuarda görücüye çıkacak.

Fuar kapsamında düzenlenecek Hongqiao Uluslararası Ekonomi ve Ticaret Forumu, “dışa açılma, inovasyon ve yatırım” kavramlarına odaklanarak günümüzdeki uluslararası ekonomik ve ticari gelişmelere katkıda bulunacak.

Öte yandan fuar sırasında 200 kadar etkinlik düzenlenecek. Bu etkinlikler, fuarın etkisini artıracak.

Günümüzde dünya genelinde ticari korumacılık boy gösteriyor, ekonomik baskıyla karşılaşan ülkelerin sanayi ve ticaret çevreleri, Shanghai'daki ithalat fuarından faydalanarak Çin'de pazar paylarını artırmak istiyor. Bu sebeple dünya robot sektörünün devlerinden KUKA, ABB ve FANUC, en son teknolojik ürünlerini fuara getirecek.

Slovakyalı bir otomobil işletmesinin geliştirdiği dünyanın ilk uçabilen otomobili fuarda ilk kez gösterilecek. Nestle ve Danone gibi şirketler, Çinli tüketicilere kaliteli yiyecekler getirecek. Dünyadaki en küçük kalp pili ve bebeklere özgü ilk nükleer manyetik rezonans aleti gibi en son teknoloji ürünler de Çin'e getirilerek halk sağlığına katkıda bulunacak.

1,4 milyarlık nüfus, 400 milyonluk orta sınıf

Dünya genelindeki üreticiler ve ihracatçıların gözleri çok keskin. Günümüz dünyasında, Çin gibi 400 milyonluk orta sınıf ve 1,4 milyar nüfuslu tüketim piyasasının bir başka örneği yoktur.

Uluslararası örgütlerin tahminlerine göre, 2001 ila 2017 yılları arasında Çin'in gerçekleştirdiği mal ithalatı ortalama yüzde 13,5 arttı, bu rakam dünya ortalamasının 2 katıdır.

Aynı dönemde Çin'in hizmet ithalatı yüzde 16,7 arttı, bu rakam dünya ortalamasının 2,7 katı. Bu nedenle Çin, yabancı ticaret ortaklarına büyük fırsatlar sundu. Dünya ekonomisine katkı oranı 2002 yılından beri yüzde 30'a ulaştı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor