Li Keqiang Pakistan Başbakanı İmran Han'la görüştü

2018-11-03 19:57:54 CRI

Li Keqiang Pakistan Başbakanı İmran Han'la görüştü

Çin Başbakan Li Keqiang bugün Beijing'de Pakistanlı mevkidaşı İmran Han'la görüştü. Li Keqiang görüşmede Çin ile Pakistan arasındaki geleneksel dostluğa vurgu yaptı.

Li, “Çin ve Pakistan iyi komşu, iyi dost ve iyi ortaktır. İki ülke arasındaki geleneksel dostluk iki halkın yüreğine kazınmıştır” diye konuştu.

Li, Çin'in diplomatik çalışmalarında Pakistan'ın öncelikli konumda yer aldığını ve konuk başbakanın ziyaretiyle dünyaya iki ülkenin ikili ilişkileri ilerletecekleri mesajının verileceğini belirtti.

Li Keqiang, Kuşak ve Yol girişimi kapsamında iki ülke arasındaki işbirliğinde ilerleme kaydedildiğini hatırlatarak, Çin'in Pakistan'la ekonomik koridor inşasını ilerletmeye hazır olduğunu dile getirdi.

Başbakan Li Keqiang, Pakistan'dan kaliteli ürünlerin ithalatını artıracaklarını ve Çin piyasasına erişimini kolaylaştıracaklarını kaydederek, finans ve tarım gibi alanlardaki işbirliği güçlendireceklerini açıkladı. Pakistan'ın istikrarlı şekilde gelişmesini görmek isteyen Çin'in elinden geleni yapıp yardım sağlayacağını sözlerine ekledi.

Pakistan Başbakanı İmran Han, iki ülke arasındaki ilişkilerin sürekli derinleştiğini, Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru'nun soyut bir kavramdan gerçeğe dönüştüğünü ifade etti. İmran Han, ekonomik koridor inşasının önemli bir gelişme fırsatı olarak Pakistan'ın ekonomik ve toplumsal gelişmesine katkıda bulunduğunu kaydetti.

İmran Han, koridorun inşasını hızlandıracaklarını, Çin'in gelişme tecrübelerinden yararlanarak ikili ilişkileri yeni düzeye taşıyacaklarını belirtti.

Görüşmenin ardından iki başbakan 10'u aşkın işbirliği anlaşmasının imzalanmasına tanıklık etti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor