Başbakanı Li Dominik, El Salvador ve Hırvatistan liderleriyle görüştü

2018-11-02 20:41:58

Çin Başbakanı Li Keqiang, Çin Uluslararası İthalat Fuarı'na katılmak için Çin'e gelen Dominik Cumhurbaşkanı Danilo Medina, El Salvador Cumhurbaşkanı Salvador Sanchez Ceren ve Hırvatistan Başbakanı Tihomir Oreskoviç ile görüşmeler gerçekleştirdi.

Li Keqiang Danilo Medina'yla bugün yaptığı görüşmede, iki ülke arasında geçtiğimiz Mayıs ayında tek Çin ilkesi temelinde diplomatik ilişki kurulduğunu hatırlatarak, Çin şirketlerinin Dominik Cumhuriyeti'nde elektrik, taşımacılık, liman gibi alanlarda yatırım yapmasını teşvik edeceklerini söyledi. Li ayrıca bu ülkeden kaliteli ürünler ithal etmeye hazır olduklarını kaydetti.

Li, El Salvador Cumhurbaşkanı Salvador Sanchez Ceren'le yaptığı görüşmede, Kuşak ve Yol girişiminin El Salvador'un kalkınma hedefleriyle örtüşebileceğini ifade ederek, Çin şirketlerinin bu ülkedeki yatırımlarını destekledikleri mesajını verdi.

Salvador Sanchez Ceren, Ağustos ayında El Salvador ve Çin'in diplomatik ilişki kurulmasının bağımsız şekilde alınan bir karar olduğunu yineledi.

Salvador Sanchez Ceren ayrıca, Çin'le Birleşmiş Milletler (BM) çerçevesinde teması ve eşgüdümü sıkılaştırmak ve Latin Amerika ve Karayip Ülkeleri Topluluğu ile Çin'in karşılıklı çıkara dayalı işbirliğini yürütmek istediklerine dikkat çekti.

Tihomir Oreskoviç'le görüşen Li Keqiang, Çin-Hırvatistan kapsamlı işbirliği ortaklığında daha fazla ilerleme kaydedilmesini ve iki ülke şirketlerinin altyapı tesisleri inşası ve gemi yapımı alanlarındaki işbirliğini yürütmek istediklerini belirtti.

Tihomir Oreskoviç, Tek Çin ilkesini izlediklerini ve Çin piyasasındaki paylarını daha da genişletmek istediklerini ifade etti.

Önümüzdeki Çin-Orta ve Doğu Avrupa Ülkeleri Liderler zirvesinin düzenleyeceklerini dile getiren Tihomir Oreskoviç, zirvenin başarıyla gerçekleştirilmesi için Çin'le eşgüdümü koruyacaklarını söyledi.

Dominik Cumhurbaşkanı Danilo Medina ve El Salvador Cumhurbaşkanı Salvador Sanchez Ceren, Çin Uluslararası İthalat Fuarı'ndan önce Çin'e resmi ziyaret yapacak.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor