Xi Jinping-İmran Han görüşmesinde geleneksel dostluk vurgusu

2018-11-02 19:44:55

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping bugün Beijing'de Pakistan Başbakanı İmran Han'la bir araya geldi.

Xi Jinping, İmran Han'ın Çin'e resmi ziyarette bulunmasını ve Çin Uluslararası İthalat Fuarı'na katılacak olmasını memnuniyetle karşıladıklarını söyledi ve şunları ekledi:

"Çin ve Pakistan türlü şartta bozulmayan bir stratejik işbirliği ortaklığına sahiptir. Bu özel dostluk ilişkisi, uzun dönemde iki ülke arasındaki karşılıklı destek ve yakın işbirliğiyle gelişip şekillenmiştir. Bu ilişki iki halkın da desteğini kazanmıştır. Uluslararası durumdaki ve iki ülke içindeki değişimler ne yönde olursa olsun, Çin ve Pakistan her zaman canlı ilişkilerini koruyup geliştirmeyi sürdürmüştür. Çin-Pakistan işbirliği sadece iki halka değil, aynı zamanda bölgesel ve küresel barış ve istikrara katkı sağlamıştır.”

Xi Jinping ayrıca, Çin'le ilişkileri dış politikasının köşe taşlarından biri olarak gördüğünü her fırsatta ifade eden ve Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru'nun inşasını sürdüreceğini açıklayan İmran Han'ı takdir ettiğini söyledi:


"Çin her zaman dış politikasında Pakistan'a öncelik vermiştir, Pakistan'ın ulusal egemenliğini, bağımsızlığını ve toprak bütünlüğünü koruma çabalarını desteklemiştir. Aynı şekilde yeni Pakistan hükümetinin görevini başarıyla yürütmesine de destek vermektedir. Çin-Pakistan ilişkilerine büyük ehemmiyet veriyorum, Çin-Pakistan kader ortaklığında yeni bir dönem yaratmak ve stratejik işbirliği ortaklığı tüm alanlarda geliştirmek için Başbakan Han'la beraber çalışmak arzusundayım.”

Xi, iki tarafın stratejik iletişimi ve pragmatik işbirliğini güçlendirmesi, ekonomik koridor kapsamındaki ‘erken hasat' olarak nitelenebilecek projeleri sağlamlaştırması gerektiğini söyledi. Xi, koridor inşasının sanayi parkları ve sosyal yaşamın diğer alanlarına uzanmasının önemine dikkat çekti.

Terörle mücadelede işbirliğinin yanı sıra, Birleşmiş Milletler ve Shanghai İşbirliği Örgütü gibi kurumlar çerçevesindeki işbirliği de iki liderin görüşmesinde ele alındı.

Pakistan Başbakanı İmran Han, Xi'yle yaptığı görüşmede, Çin'in kalkınma yolunda elde ettiği başarıları hayranlıkla izlediklerini söyledi. Han, yoksulluğu azaltma ve yolsuzlukla mücadele gibi alanlarda Çin'in tecrübelerinden faydalanabileceklerini belirtti.

Çin-Pakistan dostluğunun derin kökleri olduğunun altını çizen İmran Han, ülkesinde ekonomik ve sosyal gelişmeye katkısı olan Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru inşasının teşvik edileceğini vurguladı.

Pakistan tarafı ayrıca, çok taraflı işlerde Çin'le iletişimi ve eşgüdümü sürdürmeye devam edeceğini beyan etti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor