UAEA: Çin'le işbirliğini genişletmeyi bekliyoruz

2018-11-02 15:36:09 CRI

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) Genel Sekreteri Yukiya Amano, Çin'le mevcut işbirliğini daha da genişletmeyi beklediklerini belirtti.

Yukiya Amano dün, Çin'in Viyana'daki BM ve diğer uluslararası örgütlerdeki temsilcisi Wang Qun ile bir araya geldi. Amano görüşmede, Çin'in nükleer alanında kaydedilen başarıları takdirle değerlendirdiğini söyledi.

Yukiya Amano, Çin'in uluslararası nükleer güvenliği ilerletme konusunda sunduğu katkıları ve Kore Yarımadası ile İran nükleer sorunlarında oynadığı yapıcı rolü memnuniyetle karşıladıklarını aktardı.

UAEA'nın son dönemlerde İran'da yaptığı nükleer denetim hakkında bilgi veren Yukiya Amano, İran'ın genel olarak nükleer denetim konusunda işbirliği tavrı gösterdiğini ve UAEA'nın nükleer denetim çalışmalarını objektif, adil ve profesyonel şekilde yürüteceğini ifade etti.

Kore Yarımadası'ndaki nükleer soruna da değinen Yukiya Amano, UAEA'nın ilgili taraflar arasında siyasi çözüme varılmasından sonra ajansa verilen yetkiye göre Kuzey Kore'de (Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti) nükleer denetim çalışmalarına katılacağını kaydetti.

Wang Qun ise, Çin ve UAEA'nın, son on yıl boyunca nükleer enerji, nükleer güvenlik, nükleer teknolojinin kullanımı ve teknolojik işbirliği gibi alanlarda kapsamlı işbirliği gerçekleştirdiğine ve bu çalışmalardan verimli sonuçlar alındığına işaret etti.

Wang, Çin'in UAEA ve Amano ile, nükleer enerjinin barışçıl kullanımı ve nükleer silahların yayılmasının önlenmesi gibi iki hedefe ulaşmak için beraber çaba göstermeyi arzuladığını vurguladı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor