Li Keqiang, ABD Kongre üyelerini kabul etti

2018-11-02 11:20:43 CRI

Çin Başbakanı Li Keqiang dün Beijing'de ülkeyi ziyaret eden ABD Senatosu ve Temsilciler Meclisi üyelerini kabul etti.


Li Keqiang görüşmede, Çin ile ABD arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasından bu yana geçen 40 içinde, ikili ilişkilerin genel olarak ileriye doğru geliştiğini belirtti. Li, sağlıklı ve istikrarlı yönde gelişen ilişkilerin, iki ülkenin halklarının çıkarlarına uygun olduğunu aktardı.


Çin-ABD ilişkilerinin, iki ülke liderleri arasında yapılan görüşmelerde varılan önemli mutabakat doğrultusunda, doğru bir şekilde geliştirilmesi için çaba harcanması gerektiğinin altını çizen Li, ABD Senatosu ile Temsilciler Meclisi'nin bu süreçte aktif ve yapıcı rol oynamasını temenni ettiklerinin kaydetti.


Çin'in en büyük gelişen ülke ve ABD'nin de en büyük gelişmiş ülke olduğuna işaret eden Li Keqiang, iki ülkenin ekonomilerinin farklı gelişme döneminde bulunduğunu ifade etti.


Li konuşmasını şöyle sürdürdü:

“İki ülke halkı işbirliğinden somut yarar gördü, ancak ekonomik işbirliği alanında bazı sorunlar yaşanabiliyor. İki tarafın karşılıklı saygı ile, birbirlerinin merkez çıkarlarını gözetmesi önemlidir. İki ülkenin anlaşmazlıkları eşit diyalog yoluyla çözmesi gerekiyor. Bu, hem iki ülkeye, hem de tüm dünyaya yararlı olacaktır.”


Çin'in reformları kararlı bir şekilde derinleştirerek, dışa açılmayı daha çok genişleteceğini vurgulayan Li, Çin'in kalkınmasının dünyadaki ülkelere daha fazla fırsat ve daha geniş piyasa sağlayacağına işaret etti.


ABD'li konuklar ise, iki ülke arasında rekabet bulunduğunu ancak iki ülkenin rakip olmadığını dile getirerek, iki ülkenin ortak çıkarlarının çatışmalardan daha fazla olduğunu ve iki tarafın işbirliğini güçlendirerek ortak refahı gerçekleştirebileceğini belirtti.


Mevcut ekonomi ve ticaret sorunlarının adil ve eşit yollardan çözülmesi gerektiğinin altını çizen ABD'li konuklar, ikili ilişkileri geliştirmek ve iki ülke arasındaki anlayışları artırmak için yapıcı rol oynamaya hazır olduklarını kaydetti.


İki taraf görüşmede ayrıca, Çin ve ABD'yi ilgilendiren uluslararası ve bölgesel sorunlar üzerinde de fikir alışverişinde bulundu.
 

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor