Xi Jinping, El Salvador Cumhurbaşkanı Sanchez Ceren ile görüştü

2018-11-02 10:30:21 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping dün, Beijing'deki Büyük Halk Toplantı Sarayı'nda ilk Çin Uluslararası İthalat Fuarı'na katılmak için ülkeye gelen El Salvador Cumhurbaşkanı Salvador Sanchez Ceren ile görüştü.

Xi, Çin ile El Salvador'un 21 Ağustos'ta diplomatik ilişki başlatmasının ikili ilişkilerde yeni bir sayfa açtığına işaret etti.

Xi, Çin ile El Salvador arasında diplomatik ilişki kurulmasının iki egemen ülkenin kendi istekleri doğrultusunda yaptıkları bir tercih olarak, uluslararası yasalara ve Birleşmiş Milletler Tüzüğü'nün ilkelerine uygun olduğunu kaydetti. Xi, söz konusu gelişmenin, karşılıklı saygı, eşitlik, işbirliği, ortak kazanç ve ortak kalkınma gibi ilkelere dayandığının altını çizdi.

İki ülke arasında diplomatik ilişki kurulmasından bu yana iki ay geçtiğini anımsatan Xi, bu süre boyunca bütün alanlardaki işbirliğinin hızla ilerleyerek, büyük canlılık gösterdiğini ifade etti.

Xi, bu durumun söz konusu kararın tarihi akımın yanı sıra, iki ülkenin temel ve uzun vadeli çıkarlarına uygun olduğunu kanıtladığını ifade etti.

İkili ilişkilerde “Tek Çin” ilkesinin sağlamlaştırılmasının önemine değinen Xi, diyalog gibi iletişim kanallarının da derinleştirilerek karşılıklı anlayış ve güvenin artırılması gerektiğini vurguladı.

Xi, Çin'in El Salvador'un çeşitli siyasi partileri, yasama kuruluşu, yerel yönetimleri ve sosyal topluluklarıyla temaslarda bulunarak, hükümet yönetimi hakkındaki deneyimleri paylaşmaya ve ikili ilişkileri geliştirmek için beraber çaba harcamaya hazır olduğunu dile getirdi.

El Salvador'un Çin'e yönelik ihracatını genişletmesini memnuniyetle karşıladıklarını aktaran Xi, El Salvador ürünlerinin de Çin'e gelmesini kolaylaştırmak için önlemler alacaklarını söyledi.

Xi, El Salvador'la ayrıca altyapı tesisleri inşası dahil çeşitli alanlarda işbirliği yaparak, büyük Çinli işletmelerin El Salvador'da iş kurmasını destekleyeceklerini dile getirdi.

Halkın yaşamını ilgilendiren iletişim ve işbirliğine öncelik vererek, insanların bu ikili işbirliğinden faydalanmasını sağlamaya hazır olduklarını belirten Xi, Çin'in eğitim, tıp, su tedariki ve doğal afetleri önleme gibi konularda El Salvador'a destek vereceğini sözlerine ekledi.

Xi ayrıca, iki ülkenin uluslararası ve bölgesel işlerdeki eşgüdümü güçlendirerek, çok taraflılığı koruması ve Çin ile Latin Amerika ve Karayipler bölgesi arasındaki ilişkileri ilerletmek için ortaklaşa çaba harcaması gerektiğine vurgu yaptı.

Salvador Sanchez Ceren ise, El Salvador'un Çin Halk Cumhuriyeti'yle diplomatik ilişki kurmaktan ve El Salvador halkının hayallerini gerçekleştirmekten büyük memnuniyet duyduğunu söyledi.

“Tek Çin” ilkesinde ısrar edeceklerini kaydeden Sanchez Ceren, iki ülke arasındaki ilişkilerin karşılıklı saygı ve güven temelinde ilerleyeceğini kaydetti.

Çin Uluslararası İthalat Fuarı'nın El Salvador'un kendi ürünlerini tanıtması için güzel bir platform sağladığına işaret eden Sanchez Ceren, Çinli yatırımcıları ülkesine davet ederek, Çin'le ekonomi, ticaret, tarım, altyapı tesisleri inşası, turizm, sağlık, eğitim, finans ile bilim ve teknoloji gibi alanlardaki işbirliği güçlendirmeyi arzuladıklarının altını çizdi. Sanchez Ceren son olarak, Kuşak ve Yol projesine aktif şekilde katılmaya hazır olduklarını sözlerine ekledi.

İki lider görüşmeden sonra birçok işbirliği belgesinin imzalanmasına tanıklık etti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor