Xi ve Trump telefonda görüştü

2018-11-02 09:33:22 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping dün, ABD Başkanı Donald Trump'la bir telefon görüşmesi yaptı.

Trump görüşmede, Xi'yle olan iyi ilişkisine önem verdiğini ve Cumhurbaşkanı Xi'nin vesileyle Çin halkına iyi dileklerini iletmek istediğini belirtti.

Trump, sık sık yaptıkları doğrudan temasların son derece önemli olduğunu ve kendisi ile Xi arasındaki bu tür temasların korunması gerektiğini kaydetti.

Xi ile Arjantin'de yapılacak G20 Liderler Zirvesi sırasında tekrar bir araya gelmeyi beklediğine dikkat çeken Trump, görüşmede bazı önemli konular üzerinde derinlemesine görüş alışverişinde bulunabileceklerini ifade etti.

Trump, ABD'nin Çin'le ekonomik ve ticari işbirliğine önem verdiğini ve Çin'e ihracatı daha da genişletmeye hazır olduğunu söyledi.

Trump ayrıca, ABD'li işletmelerin Shanghai'de düzenlenecek ilk Çin Uluslararası İthalat Fuarı'na katılmasını desteklediğini sözlerine ekledi.

Xi Jinping ise ilk olarak, Trump'la telefonda görüşmekten memnuniyet duyduğunu dile getirdi.

Çin'in ikili ilişkilere yönelik ilkesel tutumunun birçok kez dile getirildiğine işaret eden Xi, ikili ilişkilerin kendisi ile Trump arasında varılan mutabakata göre, sağlıklı ve istikrarlı gelişiminin hızlandırılmasını temenni ettiğinin altını çizdi.

Xi, Trump'la Arjantin'de gerçekleştirilecek G20 Liderler Zirvesi sırasında tekrar bir araya gelerek, ikili ilişkiler ve diğer önemli konularda derinlemesine görüş alışverişinde bulunmaya hazır olduğuna vurgu yaptı.

Xi, “Çin-ABD ilişkilerinin sağlıklı ve istikrarlı gelişmesini, iki ülke arasındaki ekonomik ve ticari işbirliğinin genişletilmesini diliyoruz. Bu iyi dilekleri gerçekleştirmek için çaba harcamalıyız.” diye konuştu.

Çin Cumhurbaşkanı, Çin ile ABD arasındaki ekonomik ve ticari işbirliğinin aslında karşılıklı yarar ve ortak kazanca dayalı bir işbirliği olduğuna işaret etti.

Çin ile ABD arasında kısa süre önce ekonomi ve ticaret alanında bazı fikir ayrılıklarının bulunduğuna, iki ülkenin ilgili sektörleri ve hatta küresel ticaretin bile bundan etkilendiğine dikkat çeken Xi, Çin'in bu durumu görmek istemediğini söyledi.

1. Uluslararası İthalat Fuarı'nın Çin'in ithalatı artırma ve dışa açılmayı genişletme yönündeki olumlu tutumunu gösterdiğini aktaran Xi, ABD'li işletmelerin fuara etkin şekilde katılmasından memnuniyet duyduğunu dile getirdi.

Xi, iki ülkenin ekonomi heyetlerinin temasları güçlendirerek, her iki tarafı ilgilendiren sorunlar üzerinde müzakere yapıp, iki tarafın da kabul edebileceği bir çözümün bulunması sürecini hızlandırması gerektiğini kaydetti.

İki lider ayrıca, Kore Yarımadası'ndaki durum hakkında da fikir alışverişinde bulundu.

Kore Yarımadası durumunda bu yılın başı itibarıyla olumlu değişiklikler yaşandığına işaret eden Xi, Trump'ın Kuzey Kore (Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti) lideri Kim Jong-un ile yaptığı tarihi görüşmenin yarımadanın nükleer silahlardan arındırılmasına ve sorunun siyasi yolla çözümüne hız verdiğini, kendisinin de bu durumu takdirle değerlendirdiğini ifade etti.

ABD ve Kuzey Kore'den birbirinin kaygılarını göz önünde bulundurarak, Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan arındırılmasını ve yarımadada barış mekanizması oluşumunu hızlandırmasını beklediklerini dile getiren Xi, Çin'in bu konuda yapıcı rol oynamaya devam edeceğini vurguladı.

Trump ise, ABD ile Kuzey Kore arasındaki görüşmelerde bu yıl olumlu ilerlemeler kaydedildiğine dikkat çekti.

Çin'in Kore Yarımadası sorunundaki önemli rolüne büyük önem verdiklerini aktaran Trump, Çin'le temas ve eşgüdümü güçlendirmeye hazır olduklarını sözlerine ekledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor