Çin'in ilk ithalat fuarına sayılı günler kaldı

2018-11-01 17:27:46 CRI

Dünyanın ithalat temalı ilk fuarı olan 1. Çin Uluslararası İthalat Fuarı'na (CIIE) 130 ülke ve bölgeden 12 bin 800'ün üzerinde firma katılacak. Fuar, Shanghai kentinde 5-10 Kasım günlerinde düzenlenecek.

CIIE'nin açılış törenine Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping de katılacak. Xi'nin 5 Kasım sabahı düzenlenecek açılışta bir konuşma yapacağı, daha sonra da konuk liderlerle birlikte katılımcı ülkelerin sergi pavyonlarını gezeceği bildirildi.

Diğer yandan, Xi Jinping ve eşi Peng Liyuan, 4 Kasım akşamı misafirler için bir karşılama yemeği verecek.

Cumhurbaşkanı Xi, forum esnasında konuk devlet ve hükümet başkanlarıyla da görüşmeler yapacak.

Fuar kapsamında farklı ülkeler ve şirketlerin sergileri açılacak, Hongqiao Uluslararası Ekonomi ve Ticaret Forumu düzenlenecek.

82 ülke ve 3 uluslararası örgüt toplam 30 bin metrekarelik alandaki 71 stantta yerlerini alırken, 130 ülkeden gelen 3 binin üzerinde şirket ise 270 bin metrekarelik alanda ziyaretçilerle buluşacak.

Hongqiao Uluslararası Ekonomi ve Ticaret Forumu'na 2 binden fazla hükümet yetkilisi, uluslararası örgütlerden liderler, 140 ülke ve bölgeden girişimci ve akademisyenler katılacak.

“Ticaret ve dışa açılma”, “ticaret ve inovayon” ve “ticaret ve yatırım” başlıkları altında düzenlenecek üç paralel oturumda, ekonomik küreselleşme ve liberalleşmeye güç katmak, ticaret ve yatırımları kolaylaştırmak gibi konular masaya yatırılacak.

Dev fırsatlar

Son dokuz yıldır dünyanın ikinci büyük ithalatçısı unvanını elinde tutan Çin, toplam küresel ithalatın yüzde 10,2'sini gerçekleştiriyor.

Çin, aynı zamanda sanayi robotları, çipler ve makine takımları gibi yüksek kaliteli ürünler için de dünyanın en büyük piyasalarından birini oluşturuyor.

CIIE'ye 80 binin üzerinde yerli ve yabancı firmadan 160 bin alıcı katılacak.

Geniş katılım

Dünyanın ilk ithalat temalı ulusal düzeydeki fuarına Brezilya, Kanada, Mısır, Almanya, Macaristan, Endonezya, Meksika, Pakistan, Rusya, Güney Afrika, Vietnam ve Birleşik Krallık “onur konuğu” olarak katılacak.

Dünyanın en az gelişmiş 44 ülkesinden 30'undan fazlası da etkinliğe katılacak. Fuarda az gelişmiş ülkeler için ücretsiz iki stant da açılacak.

CIIE'ye G20 üyesi ülkelerin tamamından, Kuşak ve Yol güzergâhındaki 50 ülke ve bölgeden şirketler katılacak.

Fuara Fortune Global'ın dünyanın en büyük 500 şirketi listesinde yer alan 200'ün üzerinde şirketten, Güneydoğu Asyalı meyve ithalatçıları ve Güney Amerikalı kahve üreticileri gibi küçük ve orta ölçekli şirketlere kadar çok geniş ölçekte bir katılım olacak.

İleri teknoloji ürünleri

CIIE'ye katılacak şirketler arasında ABD'li çip şirketleri Qualcomm ve Intel; Japon elektronik devleri Sony ve Panasonic ile Unilever ve Lego gibi tüketici ürünlerindeki liderler de bulunuyor.

Alman üretici Waldrich Coburg'un sergileyeceği 200 tonluk freze fuardaki en büyük ürün olacak.

Dünyanın önde gelen makine üreticisinin katılım göstereceği fuarda 10'dan fazla firma Çin, Asya hatta küresel arenada ilk kez boy gösterecek. Etkinlikte, 100'ün üzerinde yeni ürün ve teknolojinin de sergilenmesi bekleniyor.

Fuar alanındaki en büyük sergi salonunda (60 bin metrekare) ise yüksek kaliteli ve akıllı donanımlar yer alacak.

Ziyaretçiler ve gönüllüler

CIIE için yaklaşık 30 bin ziyaretçinin Shanghai kentine gitmesi bekleniyor.

İngilizce, Japonca, Rusça, Arapça, İspanyolca, Portekizce ve Fransızca hizmet verebilecek 5 binden fazla gönüllü de fuar için özel olarak eğitildi.

Ev sahibi kent

Yaklaşık 24 milyonluk nüfusuyla Shanghai, Çin'in sanayi ve ticari merkezi olduğu gibi, yabancı ülkelerle en erken ekonomik ilişki kuran kentlerinden biri. Shanghai Limanı, konteyner sayısı açısından yedi yıldır dünyada ilk sırada yer alıyor.

Yerel yönetimin organizasyon için yapılan hazırlıklar kapsamında fuar alanı çevresindeki yolları yenilediği, bölgeye hizmet veren toplu taşıma araçlarının sıklığını da artırdığı bildirildi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor