Çin'de gümrük vergisi seviyesi yüzde 7,5'e indirilecek

2018-11-01 17:26:47 CRI

Çin Devlet Konseyi'ne bağlı gümrük vergisi kuralları komitesi tarafından kısa süre önce yayımlanan rapora göre, bazı mallara uygulanan ‘en çok gözetilen ülkeler' vergi oranı 1 Kasım'dan itibaren indirilmeye başlandı.

Esas olarak tekstil, elektromekanik teçhizat ve yedek parçaları içeren 1585 dalda ithal ürünlerine uygulanan vergi oranı ortalama yüzde 10,5'ten yüzde 7,8'e indirildi. Ortalama düşüş yaklaşık yüzde 26 oldu.

Uzmanlar, vergi indiriminin yurt içinde sektör yapısının iyileştirilmesi, işletme maliyetlerinin düşürülmesi ve halkın tüketim taleplerinin karşılanmasına yarar sağlayarak Çin'in dışa açılmasıyla ilgili olumlu sinyaller verdiğini kaydetti.

Gümrük vergisi kuralları komitesinden yapılan açıklamada, vergi indiriminin, halkın günlük yaşamında sıkça ihtiyaç duyduğu ürünleri kapsadığına işaret edildi.

Vergi indiriminin esas olarak dört alandaki ürünleri kapsadığı belirtildi. Bunlardan ilki tekstil, inşaat malzemeleri ve çelik gibi yurt içinde belli üretim kapasitesine sahip mallar. İkinci grupta elektromekanik ürünler, üçüncü grupta mineral benzeri kaynak ürünleri ve dördüncü olarak ticaretin kolaylaştırılmasına fayda sağlayan ürünler yer alıyor.

Bu, Çin'de 2018 yılında uygulanan üçüncü vergi indirimi oldu.

İthal ürünlerde gümrük vergisinin indirilmesinin yanı sıra Çin imalat ve finansal hizmet sektörlerinde piyasaya erişimin önündeki engelleri de azalttı.

Öte yandan 5 Kasım'da Shanghai'da düzenlenecek Çin Uluslararası İthalat Fuarı'na 130'den fazla ülkenin 3 bini aşkın işletmesi katılacak.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor