Kasım'da BM Güvenlik Konseyi Dönem Başkanı Çin

2018-11-01 16:11:21 CRI

Kasım'da BM Güvenlik Konseyi Dönem Başkanı Çin

Çin, Kasım ayında Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi Dönem Başkanlığı görevini yerine getirecek.


Çin'in BM Daimi Temsilcisi Ma Zhaoxu, dün New York'ta konuya ilişkin verdiği demeçte, Çin'in görev sürecinde ağırlığını “çok taraflılık ile BM'nin rolünü güçlendirerek, dünya barışı ve güvenliğini koruma” konularına vereceğini kaydetti.


Ma, Çin'in görev boyunca ayrıca Güvenlik Konseyi'nde çok taraflılık ve Afrika'daki barış koruma harekatına ilişkin iki oturum düzenleyeceğini belirtti.


Uluslararası barış ve güvenlik durumunun karmaşık olduğunun altını çizen Ma, dünyanın şu anda çok taraflığa ve güçlü bir BM'ye her zamandan daha fazla ihtiyaç duyduğunu kaydetti.


Ma, böyle bir zeminde, Güvenlik Konseyi'nde Çin'in çağrısıyla bu ay “Uluslararası Barış ve Güvenliği Koruma: Çok Taraflılık ve BM'nin Rolünü Güçlendirme” temalı bir açık oturum yapılacağına dikkat çekti.


Çin, Güvenlik Konseyi Dönem Başkanı olarak “Afrika'da Barış ve Güvenlik: Afrika'daki Barış Koruma Harekatını Güçlendirme” temalı başka bir açık oturum daha düzenleyecek.


Barış koruma harekatının Afrika'da çok önemli güçleri olduğunu söyleyen Ma, şu an BM barış koruma harekatına en fazla asker gönderen 20 ülkenin yarısının Afrika ülkesi olduğunu kaydetti. Ma, BM'nin 14 barış koruma misyonundaki en büyük beş ülkenin hepsinin de Afrika'da bulunduğunu belirtti.


Ma ayrıca, Çin'in Afrika'daki barış koruma harekatına en fazla asker gönderen ülkelerden birisi olarak, şu ana kadar Afrika'da bin 700 barış koruma personeli görevlendirdiğini vurguladı.


Çinli temsilci son olarak, Çin'in Güvenlik Konseyi Dönem Başkanlığı görevini etkin şekilde yerine getirerek, çeşitli sorunları uygun şekilde çözeceğini ve küresel güvenlik tehditlerini etkili şekilde göğüsleyerek, dünya barışının korunmasına yeni katkılar sunacağını ifade etti.


Güvenlik Konseyi'nde Kasım ayında Suriye, Irak, Yemen ve Ortadoğu'daki barış süreci ile Bosna-Hersek ve BM Barış Koruma Polisi gibi sorunlara dair 20'den fazla toplantı yapılması ve birçok kararın onaylanması bekleniyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor