“Çin gelişmesi hiçbir ülke için tehdit oluşturmuyor”

2018-11-01 10:17:55 CRI

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, Papua Yeni Gine'nin başkenti Port Moresby'de mevkidaşı Rimbink Pato'yla bir araya geldi ve iki bakan daha sonra ortak bir basın toplantısı düzenledi.


Basın toplantısında Çin'in gelişmesinin Pasifik'teki ada ülkelerine tehdit oluşturduğu iddiasını yanıtlayan Wang Yi, Çin'in kalkınmasının insanlığın ilerlemesinin bir göstergesi olduğuna işaret etti.


Wang, Çin'in yaklaşık 1 milyar 400 milyonluk nüfusunu yoksulluktan kurtararak modernizasyona doğru ilerlemesinin bütün insanlığa yapılan en büyük katkılardan biri olduğunu dile getirdi.


Çin'in gelişmesinin ayrıca dünya barış güçlerinin artması anlamına geldiğine dikkat çeken Wang, Çin'in yakın dönemde Birleşmiş Milletler'e (BM) en çok aidat veren ikinci ülke olacağını dile getirdi.


Wang, Çin'in aynı zamanda BM Güvenlik Konseyi'nin daimi beş üyesi arasında en fazla barış koruma gücü gönderen ülke ve en fazla barış koruma bütçesi ayıran ikinci üye olduğunu vurguladı.


Wang, Çin'in kalkınmasının dünya barışı ile istikrarında önemli ve aktif rol oynadığını kaydetti.


Çin'in kalkınmasının gelişen ülkelerin kalkınmasının da bir parçası olduğunu vurgulayan Wang Yi, dünyadaki her bir ülke ve her bir ulusun gelişme hakkına sahip olduğunun altını çizdi.


Rimbink Pato ise, Çin'in gelişmesinin, Papua Yeni Gine gibi gelişen ülkeler için iyi örnek oluşturarak, kendilerinin ve diğer ada ülkelerinin ekonomik ve sosyal gelişimine önemli katkılarda bulunduğunu söyledi.


Çin kalkınmasının kendileri için hiçbir tehdit oluşturmadığına vurgulayan Pato, Çin'in ada ülkeleri bölgesinde önemli rol oynamaya devam etmesini beklediklerini sözlerine ekledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor