Çin dışişlerinden ‘kaplan kemiği' açıklaması

2018-10-31 20:53:40 CRI

Bazı çevre koruma örgütleri Çin'in kaplan kemiği ve gergedanlardan yapılan ürünlerin ticaretini serbest bıraktığını iddia etmiş, konuyla ilgili haberler Batı medyasında yer almıştı. Çin Dışişleri Bakanlığı'ndan bu konuyla ilgili bir açıklama geldi.

Bakanlık sözcüsü Lu Kang, gergedan ve kaplan dâhil olmak üzere nesli tükenme riskiyle karşı karşıya bulunan hayvanların korunmasıyla ilgili çalışmaları güçlendirmenin, Çin'in öteden beri izlediği bir politika olduğunu belirtti.

Sözcü, 1993 yılında Çin Devlet Konseyi tarafından açıklanan gergedan ve kaplan ürünleri ticaretinin kontrol edilmesiyle ilgili kararın günümüzdeki bazı yasalara uymadığını, bilimsel araştırma, eğitim, tıp, kültür miraslarının korunması ve kültürel temas gibi rasyonel talepleri karşılamadığını kaydetti. Sözcü ayrıca adı geçen kararın gergedan boynuzu ve kaplan kemiği dışındaki diğer gergedan ve kaplan ürünlerine özel olarak ciddi kontrol yönetmeliği getirmediğini, bunun kaplan eti yeme ve kaplan derisinden elbise yapma gibi olumsuz davranışlara engel olunmasına yararlı olmadığını vurguladı.

Sözcü Lu'ya göre, Çin bu karar değişikliğiyle, gergedan ve kaplanları daha sıkı bir koruma altına aldı ve farklı birimlerin icraatları arasında eşgüdümü güçlendirerek yasadışı girişimlere daha ağır darbe indirilmesini sağladı. Ayrıca yeni düzenlemeyle halkın bilincinin artırılması da hedefleniyor.

Sözcü Lu, uluslararası toplumun konu ile ilgili endişesini dikkate alarak uluslararası toplumla yeterince iletişimde bulunacaklarını ve karşılıklı anlayışı artıracaklarını kaydetti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor