Xinjiang'da öncelik ekolojik ortam

2018-10-31 20:37:25

Çin'in kuzeybatısında yer alan Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi “öncelikle çevre ve ekolojik ortam” bilinciyle gökyüzünü daha mavi, toprağı daha yeşil ve suyu daha berrak hale getirme hedefine doğru emin adımlarla ilerliyor.


Xinjiang'ın merkezi Urumçi'de Cui Xiuzhen'in ailesi yeşillikler içinde ve rengarenk çiçeklerle çevrili halde yaşıyor. Ev sahibi Cui, çiçek ve ağaçların belediyenin başlattığı bir yeşillendirme projesinden sonra buraya geldiğini söylüyor.


İlkbahar ve sonbaharda Cui Xiuzhen gibi Urumçi'de yüz binlerce vatandaş bölgenin orman ve bahçe birimlerinden ücretsiz olarak milyonlarca çiçek, bitki ve fidan edindi.


Kent sakinleri gönüllü olarak mahallelerini ve evlerinin avlusunu yeşillendiriyor. Urumçi Yeşillendirme Komitesi Müdür Yardımcısı Li Kuanzhong, “yaşaması kolay, görünümü güzel çiçek ve fidanlar satın aldık. Herkes dikme kılavuzuna göre çiçeğini ekip büyütüyor” dedi.


Son yıllarda, Urumçi'nin yeşillendirme çalışmalarında yeni bir model yaratıldı. Belediye çiçek ve fidanlar satın alır ve çeşitli kurumların ve vatandaşların kendi mekanında bunları yetiştirmesi için dağıtım yapılır. Issız dağlar, yamaçlar, sokak ve mahalleler kendi koşullarına uygun olarak çiçek, ağaç ve bitkilerle örtülüyor. Bu sayede şehirde yeşil alan gözle görülür şekilde artıyor.


Orman bekçisi Mukerrem, Xinjiang'ın güneyinde yer alan Kaşgar kentine bağlı Mekit kasabasında bulunan uçsuz bucaksız ormanları gezerek bitkileri inceledi. 6 yıl evvel, kasabanın kumla mücadelesinde yeni bir yöntem uygulandı; özel sermaye çekilerek tüm vatandaşların ortak katılımıyla Taklamakan Çölü kenarında 20 bin hektarlık alanı kapsayan orman şeridi oluşturuldu.


2017 yılına kadar kasabada kum fırtınasının etkili olduğu gün sayısı yüzde 30 oranında azalırken, yağış miktarı iki katına çıktı. Kum yiyerek büyüdüğünü ifade eden Mukerrem, koruyucu orman sayesinde yağışın arttığını ve artık birçok tarımsal ürünün yetiştirilebildiğini söyledi.


Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi Çevre Koruma Genel Müdürlüğü, ekolojik çalışmalarla Xinjiang'da çevre şartlarını iyileştirmeye devam edeceklerini ifade etti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor