Xinjiang kültür ve iletişim heyeti Kazakistan'da

2018-10-31 17:25:11 CRI

Çin'in Xinjiang Kültür ve İletişim Heyeti 28-30 Ekim günlerinde Kazakistan'ın başkenti Astana'da düşünce kuruluşları, sivil toplum örgütleri ve bu ülkede bulunan Çinli göçmenlerle buluştu.

Heyetteki uzmanlar, Xinjiang'ın gelişme durumu, terörle mücadele ve istikrarın korunması, etnik ve dini politikalar, Kazak etnik grubunun günlük yaşamı ve İpek Yolu Ekonomik Kuşağı'nın çekirdek bölgesi inşasıyla ilgili bilgileri Kazakistan'daki muhataplarıyla paylaştı.

Heyete başkanlık eden Çin Sosyal Bilimler Akademisi Sınır Bölgeleri Araştırmaları Enstitüsü Başkanı Xin Guangcheng, görüşmelerde yaptığı açıklamada, Xinjiang'da Kuşak ve Yol inşası ve mesleki yetenekle ilgili eğitim çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Xin, Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in 2013 yılında Kazakistan ziyaretinde ilk kez İpek Yolu Ekonomik Kuşağı çağrısını ortaya koymasından sonra, Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi ile Kazakistan arasındaki ekonomik ve ticari temasın gittikçe yoğunlaştırıldığını, bunun iki ülke ve iki halka somut kazanımlar sağladığını kaydetti.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Stratejik Araştırma Ensititüsü (KazISS) başkan yardımcısı Marat Zhumagulov, Çin hükümetinin Xinjiang bölgesinde terörle mücadele ve istikrarın korunması için aldığı önemleri takdirle değerlendirdiklerini söyledi.

Zhumagulov, Kazakistan'ın Çin'in ilgili araştırma kuruluşlarıyla işbirliği yaparak Çin'in bu alanlardaki deneyimlerini paylaşmaya hazır olduğunu ifade etti.

Kazakistan'da yaşayan Çinli göçmenlerden bir temsilci Xinjiang'da terörle mücadele ve istikrarı koruma çalışmalarının tüm bölgede sosyal istikrar ve uzun vadeli asayiş gerçekleştirilmesinde önemli rol oynadığına işaret etti.

Çin Devlet Konseyi Basın Ofisi tarafından gönderilen heyet daha önce Türkiye ve Azerbaycan'ı ziyaret etmişti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor