DTÖ'nün yedi üyesi uzman grubu talep etti

2018-10-31 11:47:51 CRI

Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) Anlaşmazlıkların Halli Mekanizması'nın önceki günkü toplantısında, ABD'nin demir-çelik ve alüminyum ürünlere yönelik vergi uygulamasını soruşturmak için bir uzman grubun kurulması talep edildi.

Çin, Avrupa Birliği (AB), Kanada, Meksika, Norveç, Rusya ve Türkiye olmak üzere yedi DTÖ üyesinin katıldığı toplantıda, ABD tarafından Mart ayında açıklanan demir-çelik ve alüminyum ürünlere yönelik gümrük vergisi uygulamasının aslında “ulusal güvenlik” gerekçesiyle yapılmadığına ve aslında bir güvence önlem olduğuna işaret edildi.

Toplantıda, bu önlemin DTÖ'nün ilgili kurallarına aykırı olup olmadığının soruşturulması amacıyla bir uzman grubun kurulması talep edildi.

Çinli temsilci toplantıda yaptığı konuşmada, ABD'nin söz konusu tek taraflı önlemin aslında ithalat ürünlerinin yurtiçi sanayiye yönelik etkilerini yok ederek, ABD'nin ilgili sektörlerinin ekonomik çıkarlarını korumayı amaçladığına dikkat çekti.

Çinli temsilci, dolayısıyla ABD'nin söz konusu önleminin “ulusal güvenliği” korumayı amaçladığı iddiasının tamamen ticari korumacılık için ortaya atılan bir bahane olduğunu söyledi.

AB'nin temsilcisi de, yedi DTÖ üyesinin aynı gün bir üyeye karşı uzman gurubu kurulmasını istemesinin “tarihte bir ilk” olduğunu, bunun ABD'nin girişiminin DTÖ üyeleri arasında uyandırdığı tepkinin şiddetini yansıttığını ifade etti.

Bunun dışında Kanada, Meksika, Rusya ve Türkiye'nin temsilcileri de, ABD'nin söz konusu adımından kaygı duyduklarını dile getirdiler ve bir uzman grubu oluşturulması taleplerini dile getirdiler.

ABD, adı geçen yedi üyenin taleplerine karşı çıktığı için, aynı ülkelerin Kasım ayında düzenlenecek toplantıda da tekrar taleplerini sunması bekleniyor.

ABD Başkanı Donald Trump, 8 Mart'ta, ithal demir-çelik ve alüminyum ürünlerinin ABD'nin “ulusal güvenliğine” tehdit oluşturduğu gerekçesiyle demir-çelik ürünlerinin ithalatına yüzde 25 ve alüminyum ürünlerin ithalatına ise yüzde 10 oranında gümrük vergisi uygulayacaklarını açıklamıştı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor