“Xinjiang Mesleki Beceri Eğitim Merkezi'nin terörle mücadelede rolü büyük”

2018-10-31 11:02:55 CRI

Çinli insan hakları uzmanları, Xinjing'da yürütülen Mesleki Beceri Eğitim Projesi'nin, terör ve köktendincilikle mücadelenin yanı sıra insan haklarının güvence altına alınması çalışmalarında son derece önemli bir örnek olduğu görüşünü dile getirdiler.

Çin İnsan Hakları Araştırma Derneği ve Çin'in Cenevre'deki BM heyeti tarafından önceki gün, Cenevre'de “Çin'in İnsan Haklarını Koruma Pratiği” konulu bir oturum düzenlendi.

Çinli uzmanlar oturumda, yaptıkları araştırmaların sonuçlarına dayanarak, Çin'in insan hakları koruma alanındaki arayışları ve bu çalışmaların sonuçları hakkında bilgi verdi.

Çin İnsan Hakları Araştırma Derneği Üyesi Zhang Nan, Batılı basın organlarının son günlerde yoğun ilgi gösterdiği Xinjinag Mesleki Beceri Eğitim Projesi'ne ilişkin olarak, BM'nin küresel terörle mücadele konusunda hazırladığı birçok araştırma raporunda eğitim ve istihdamın terörizmin önlenmesinde ve yok edilmesinde kilit önlemler olduğu görüşünün dile getirildiğine dikkat çekti.

Xinjiang Mesleki Beceri Eğitim Projesi'nin söz konusu düşünceyi hayata geçiren bir proje olmanın yanı sıra, terör ve köktendincilikle mücadele ile insan haklarının güvence altına alınması konularında önemli bir örnek rolü oynadığına dikkat çeken Zhang, ancak maalesef Batılı basın kuruluşlarının söz konusu proje hakkında yanlış bilgi verdiğinin ve bu durumun dünya kamuoyunu yanıltabileceğinin altını çizdi.

Zhang, “Xinjiang Mesleki Beceri Eğitim Projesi ücretsiz bir proje. Eğitim alanlar ise terör ve köktendincilik suçlarına bulaşmış, yasalara göre hafif ceza alabilen insanlar. Ayrıca, belli bir milliyete veya inanca yönelik olmayan söz konusu eğitim projesi, yalnızca terör ve köktendincilikle ilgili suç faaliyetlerine yönelik. Eğitim projesi kapsamında hazırlanan dersler, her şeyden önce kursiyerlerin ulusal dili öğrenmeleri yoluyla bilgi alma kanallarını genişletmeyi amaçlıyor. Proje ayrıca, hukuk bilgileri edinme yoluyla da yasal ve yasadışı eylemleri ayırt etmelerine yardımcı olmayı hedefliyor. Son olarak proje, kursiyerlerin yaşama ve kendilerini geliştirme haklarını güvence altına almayı, terörizm ve köktendinciliği besleyen ortamının ortadan kaldırılması ile terör ve şiddet suçlarının önlenmesi amacıyla ve mesleki beceriler kazandırma yöntemiyle, kursiyerlerin kalıcı bir iş edinmelerine ve istikrarlı gelir elde etmelerine yardımcı olmayı hedefliyor.” ifadelerini kullandı.

Zhang dünya ülkelerinin kendi somut koşullarına göre yaptığı arayışlarla ve çabalarla insanlığın önünde sonunda terörizm ve köktendinciliğin üstesinden gelebileceğine inandıklarını belirterek, daha çok uzman ve bilim insanının terörizm ve köktendinciliğin önlenmesi ve yok edilmesine ilişkin projelerin araştırmasına katılmasını beklediklerini aktardı.

Güneybatı Siyaset Bilimleri ve Hukuk Üniversitesi İnsan Hakları Araştırma Enstitüsü'nden Profesör Li Changlin de gazetecilere verdiği demeçte, Xinjiang Mesleki Beceri Eğitim Projesi'nin yasalara uygun bir şekilde hayata geçirildiğine vurgu yaptı.

Li, Çin'in yurtiçi yasama düzeninde “Ceza Hukuku”, “Ulusal Güvenlik Yasası” ve “Terörizmle Mücadele Yasası” ile yerel yasaların ve hukuki açıklamaların bulunduğuna, ayrıca bütün bunların terörle ve köktendincilikle mücadele çalışmalarına hukuki bir zemin hazırladığına işaret etti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor