Cumhurbaşkanı Yardımcısı Wang Birleşik Arap Emirlikleri'nde

2018-10-30 17:07:44 CRI

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Wang Birleşik Arap Emirlikleri'nde

Çin Cumhurbaşkanı Yardımcısı Wang Qishan 28-30 Ekim günlerinde Birleşik Arap Emirlikleri'ne (BAE) resmi ziyaret gerçekleştirdi.

Abu Dabi'de Birleşik Arap Emirlikleri Abu Dabi Prensi Şeyh Muhammed bin Zayed El Nahyan'la görüşen Wang, Birleşik Arap Emirlikleri Başkan Yardımcısı ve Başbakanı Şeyh Muhammed bin Raşid'le de bir araya geldi.

BAE Abu Dabi Prensi Şeyh Muhammed bin Zayed El Nahyan'la görüşen Wang yaptığı konuşmada Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in Temmuz ayındaki BAE ziyaretinin iki ülke arasındaki kapsamlı stratejik ortaklık ilişkilerinin istikametini belirlediğini kaydetti.

Wang, Çin ile BAE arasında somut işbirliği ve kültürel teması sürekli derinleştireceklerini belirtti.

Prensin BAE'de 200 okulda Çince dersleri açma planına değinen Wang, bu hedefin gerçekleştirilmesine destek vereceklerini söyledi.

Wang ayrıca Çin'in Körfez İşbirliği Konseyi'yle serbest ticaret bölgesi anlaşmasına bir ana önce varılması amacıyla BAE'yle koordinasyonu güçlendireceğini ifade etti.

Çin'in uluslararası işlerde ve Ortadoğu'da daha önemli rol oynamasını beklediklerini dile getiren Abu Dabi Prensi Şeyh Muhammed bin Zayed El Nahyan, BAE'nin Çin'le kapsamlı stratejik ortaklık ilişkilerini dış politikasının başlıca önceliklerinden biri olarak gördüğünü kaydetti.

Birleşik Arap Emirlikleri Başkan Yardımcısı ve Başbakanı Şeyh Muhammed bin Raşid'le görüşen Wang Qishan, BAE'nin Dubai 2020 Dünya EXPO ev sahipliğine destek sağlayacaklarını dile getirdi.

Çin ve BAE'nin Kuşak ve Yol çerçevesindeki işbirliğinde çeşitli kazanımlar elde edildiğine dikkat çeken Wang, finans, inovasyon ve yapay zeka gibi alanlarda da işbirliğini derinleştireceklerini ifade etti.

Çin'in BAE'nin en büyük ticaret ortağı haline geldiğini belirten BAE Başkan Yardımcısı ve Başbakanı Şeyh Muhammed bin Raşid, yaptığı konuşmada, iki ülkenin çeşitli alanlardaki işbirliğinin verimli şekilde yürütüldüğünü vurguladı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor