Wang Yi Filipinler Cumhurbaşkanı Duterte'yle görüştü

2018-10-29 21:27:32

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi bugün Davao kentinde Filipinler Cumhurbaşkanı Rodrigo Duterte'yle görüştü.

Duterte, Filipinler'in Çin'i önemli bir işbirliği ortağı olarak gördüğünü, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in Filipinler'e yapacağı resmi ziyaretinin iki ülke arasındaki ilişkilere yeni gelişme fırsatları sunacağını belirtti.

Wang Yi, geçen iki yılda iki ülke liderleri önderliğinde Çin-Filipinler ilişkilerinin kapsamlı şekilde iyileştirildiğini, Çin'in Filipinler'in en büyük ticaret ortağı haline geldiğini hatırlattı. Wang Yi, Filipinler'in gelişme sürecinde, Çin'in kalıcı ve güvenilir bir işbirliği ortağı olacağını vurguladı.

Wang Yi, Çin'in Filipinler'le Kuşak ve Yol inşasını ortaklaşa inşa etme fırsatıyla, çeşitli alanlarda karşılıklı işbirliğini güçlendirerek ortak kalkınmayı gerçekleştireceğini kaydetti. Wang ayrıca Duterte'yi önümüzdeki yıl Çin'de düzenlenecek 2. Kuşak ve Yol Uluslararası İşbirliği Forumu'na beklediklerini söyledi.

Duterte, Filipinler'in Kuşak ve Yol inşasını destekleyerek Çin'le çeşitli alanlarda işbirliğini genişleteceğini kaydetti. Duterte ayrıca Filipinler'in Çin'le Güney Çin Denizi'nde barış ve istikrarı kararlılıkla koruyacağını sözlerine ekledi.

Wang Yi, Çin'in Filipinler dahil ASEAN ülkeleriyle birlikte Güney Çin Denizi Eylem Kuralları müzakere sürecini hızlandırarak bölgede kalıcı barış ve istikrar için çaba göstereceğini kaydetti.

Wang Yi, gelişmekte olan Çin ve Filipinler'in dünya ülkeleriyle işbirliği yaparak çok taraflılık süreci, uluslararası kurallar ve düzeni el ele koruyarak, gelişmekte olan ülkeler ve yeni atılan ekonomilerin meşru hak ve çıkarlarını korumaları gerektiğini vurguladı.

Duterte Filipinler'in Çin-ASEAN ilişkilerinin koordinatör ülkesi olma sorumluluğunu yerine getirerek Çin-ASEAN işbirliğine katkıda bulunacağını ifade etti.

Duterte ayrıca Çin'le uluslararası işlerde iletişim ve eşgüdümü pekiştirerek çok taraflı sistemi ve gelişmekte olan ülkelerin çıkarlarını koruma taahhüdünde bulundu.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor