İpek Yolu ülkelerinden konuklar Xinjiang Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde

2018-10-29 19:23:16 CRI

İpek Yolu ülkelerinden konuklar Xinjiang Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde

Çin Medya Grubu'na bağlı CRI Online tarafından organize edilen İpek Yolu'nda Çin etkinliği kapsamında Çin'e gelen gazeteciler 25 Ekim'de Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'ne giderek yerel toplumsal ve ekonomik gelişmeler ile Çin'deki etnik ve dini politikalar hakkında uzmanlarla temasta bulundu.

Türkiye, Mısır, Afganistan ve Filistin gibi İpek Yolu güzergahındaki ülkelerden gelen katılımcılar, Xinjiang ziyaretlerinde farklı kültürler ve inançların uyum içinde bir arada yaşamasına tanıklık etti.

Xinjiang Sosyal Bilimler Enstitüsü'ne bağlı Etnik Araştırmalar Merkezi Başkanı Eli Ufur, ziyarette yabancı gazetecilere Xinjiang'daki durum hakkında bilgi verdi. Çin topraklarının bir parçası olan Xinjiang'ın öteden beri çok sayıda milliyet, farklı dinler ve çeşitli kültürlerin iç içe yaşadığı bir bölge olduğuna dikkat çeken Ufur, şunları belirtti: “Çin hükümeti, tüm milliyetlerin kendi kültürünü ve dini özgürlüğünü geliştirmelerine daima büyük önem verir. Xinjiang'da yaşayan milliyetlerin renkli kültürleri bulunuyor, tüm milliyetler arasında uyumlu kültürel ve dini ilişkiler söz konusu. Çin'de büyük veya küçük tüm milliyetler kendi kültürlerini geliştirme ve aktarma hakkına sahipler.”

Türkiye'de Mor Grup Başkanı Songül Bayram, Xinjiang'la ilgili duygularını anlatırken bölgeyi çok beğendiğini söyledi. Bu gezide barışçıl ve güzel bir Xinjiang gördüğünü ifade eden Songül, “Çin'i çok seviyorum, hep Çin'le ilişkiler ve işbirliğini gerçekleştirmek için çaba göstermekteyim. Batı medyasında yer alan Xinjiang'la ilgili gerçek dışı haberlere hiç inanmıyorum. Bu gezide Xinjiang'da gördüklerim, Xinjiang'a yönelik güvenimi daha da artıyor. Çin'i seven bir Türk olarak Xinjiang'daki çok kültürlü yaşamın ve etnik gruplar arasındaki iletişimin son derece elverişli bir yönde geliştiğini görünce burayı daha çok seviyorum.” diye konuştu.

Sohbet toplantısından sonra, Türkiye Vakıf Bankası İcra Başkan Yardımcısı ve Vakıf Bankası Spor Yönetim Kurulu Başkanı Osman Demren, gazetecilerimize verdiği röportajda, sohbet toplantısını olumlu bir değerlendirerek Xinjiang'ın gelişmesine umutla baktığını belirtti.

Osman Dermen, “Xinjiang Sosyal Bilimler Enstitüsü'nden Çin hükümeti ve yerel hükümetin Xinjiang'in gelişmesi için ortaya koyduğu planlama ve hedefler ile bu konuda gösterdikleri çabaları öğrendim. Ayrıca Xinjiang'in ekonomi, spor, etnik gruplar, kültür ve din gibi konularda edindiği başarıları ve gelecekteki gelişme planlamaları hakkında bilgi edindim. Dayanışma ve koordinasyon içindeki Xinjiang'ın toplumsal ve ekonomik gelişmeler bakımından daha büyük başarılar edineceği inancındayım.” sözlerini kullandı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor