Wang Yi, Filipinler Başkonsolosluğu'nun açılışına katıldı

2018-10-29 10:19:45 CRI

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi dün, Filipinler'deki Davao Başkonsolosluğu'nun açılışına katıldı. Açılışta Filipinler Dışişleri Bakanı Teodoro Locsin ve Davao Belediye Başkan Yardımcısı Bernard Al-ag da hazır bulundu.

Wang Yi açılışta yaptığı konuşmada, Çin'in Davao'da başkonsolosluk açmasının, Çin-Filipinler ilişkilerinin devamlı olarak gelişmesinin mutlak bir sonucu ve kapsamlı ikili işbirliğinin gerçek bir gereksinimi olduğuna vurgu yaptı.

Çin ve Filipinler'in bin yılı aşkın bir dostluğa sahip olduğuna dikkat çeken Wang Yi, Rodrigo Duterte'nin devlet başkanlığına gelmesinden bu yana ikili ilişkilerde kapsamlı iyileşme gerçekleştirilerek, hızlı gelişme yoluna girildiğini hatırlattı.

Wang, iki ülke arasındaki yerel iletişim ve işbirliğinin de canlı bir şekilde yürütüldüğünü ve Davao'nun da bu konuda iyi bir örnek olduğunu belirtti.

Çin hükümetinin Davao'da başkonsolosluk açma kararının kentin gelişimine duyduğu güveni yansıttığına işaret eden Wang Yi, bu vesileyle Davao ve Filipinler'in güney bölgeleri ile Çin arasındaki temasları genişletmek istediklerini kaydetti.

Wang Yi, hedeflerinin, Davao'nun Çin ile Filipinler'in Kuşak ve Yol inşasındaki ortaklığının merkezi, Çin-Filipinler işbirliğinin derinleştirilmesinin bir sembolü ve Çin ile ASEAN Doğu Büyüme Bölgesi arasındaki işbirliğinin de bir öncüsü haline getirilmesi olduğunun altını çizdi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor