Cumhurbaşkanı Yardımcısı Wang Qishan Mısır'da

2018-10-28 18:37:25

Çin Cumhurbaşkanı Yardımcısı Wang Qishan, Mısır Başbakanı Ahmed Nazif'in daveti üzerine 25-27 Ekim günlerinde Mısır'a resmi ziyaret gerçekleştirdi.

Wang Qishan, Mısır temaslarında Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ve Başbakan Ahmed Nazif ile ayrı ayrı görüştü.

Wang, Abdulfettah es-Sisi ile yaptığı görüşmede, iki ülkenin kapsamlı ortak çıkarlara ve geniş işbirliği alanlarına sahip olduğunu ifade etti. Son yıllarda Çin-Mısır ilişkilerinde tarihi gelişmeler kaydedildiğini dile getiren Wang Qishan, ülkesinin Kuşak ve Yol çerçevesinde Mısır ile ticaret, sanayi ve kültür gibi alanlardaki işbirliğini derinleştirmeye hazır olduğunu söyledi.

Daha fazla Çinli işletmenin Mısır'a yatırım yapmasını teşvik ettiklerine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Yardımcısı Wang, ayrıca Çinli vatandaşların Mısır'a turistik amaçlı seyahat etmelerini de desteklemeyi sürdüreceklerini kaydetti. Wang Qishan, Ortadoğu ve Afrika'daki önemli ülkelerden biri olan Mısır ile el birliğiyle bölgesel barış ve istikrarın korunması için çaba göstereceklerini sözlerine ekledi.

Abdulfettah es-Sisi ise, dış politikalarında Mısır-Çin kapsamlı stratejik ortaklık ilişkilerinin gelişmesine öncelik verdiklerine dikkat çekti.

Medeni diyalogu yoğunlaştırma temelinde Çin ile ülke yönetimine ilişkin deneyimlerini paylaşmayı arzuladığını belirten Mısır Cumhurbaşkanı, iki ülkenin ortak kalkınmayı sağlamak için ülkesinin Milli Kalkınma Rüyası'nı Çin Rüyası ile kenetlemeye hazır olduklarını ifade etti.

Sisi, Kuşak ve Yol İnisiyatifi'ne ilk katılan ülkelerden biri olarak Mısır'ın adı geçen girişimin ikili işbirliğine dinamizm katacağına inandığını vurguladı.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor